Aktualności

24
Gru

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim przewodnikom i sympatykom wiele radości oraz chwil spędzonych w gronie najbliższych z dala od zgiełku dnia codziennego.
W nadchodzącym nowym roku 2013 zaś szczęścia i spełnienia marzeń, nie tylko tych górskich.

SKPB Katowice

05
Gru

Festiwal Slajdów Podróżniczych: Polska i sąsiedzi

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na Festiwal Slajdów Podróżniczych: Polska i sąsiedzi, który odbędzie się w najbliższy weekend 8-9 grudnia w Katowicach w Instytucie Fizyki Uniwersystetu Śląskiego na ul. Uniwersyteckiej 4.

Prelekcje poprowadzą m.in. przewodnicy z naszego koła. Poniżej program festiwalu:

8 grudnia 2012r. (sobota)

16.00 Edward Wieczorek - Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - Moda na Industrial

17.00 Marek Markowski, Szymon Kostka - Perła Sudetów czyli królowa polskich jaskiń

18.00 Dariusz Zalega - Piwnym szlakiem za Olzą - małe pivovary, czeska prowincja, klimat

jedyny

19.00 Marek Chorąży - Obchodzę Polskę, obchodzą mnie ludzie z SM

9 grudnia 2012r. (niedziela)

16.00 Barbara Szweda i Bartosz Piekaruś - Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich a Beskidy

17.00 Jarosław Poniewiera - Parki Narodowe Polski

18.00 Agnieszka Sikora - Od zielonej Ukrainy po Morze Czarne

19.00 Tomasz Cukiernik - Wędrówki po Tatrach

04
Gru
plakat

Jak zima, to na biegówki

Dziś w Namaste - Jak zima, to na biegówki . Spotkanie z instruktorem narciarstwa biegowego Piotrkiem Jarczakiem.

4 grudnia godzina 18:00

http://www.facebook.com/events/382490988499899/

Podczas spotkania, które odbędzie się w Klubie Podróżników Namaste, przedstawimy podstawy poruszania się na nartach biegowych, omówimy technikę biegu stylem klasycznym oraz łyżwowym, pokażemy czym różni się sprzęt do sportowego biegania na nartach od sprzętu do turystyki narciarskiej.

Podpowiemy gdzie na Śląsku oraz w Beskidach można swobodnie poruszać się na nartach biegowych, oraz jak zadbać o biegówki i w domowy sposób nasmarować je odpowiednio do panujących warunków.

Piotr Jarczak - instruktor sportuw dziedzinie narciarstwa biegowego, członek ogólnopolskiego Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki". Doradca serwisowy z zakresu doboru, przygotowania, serwisu oraz smarowania nart biegowych. Były zawodnik biorący udział w wyścigach XC w kolarstwie górskim oraz w maratonach szosowych, obecnie kolarz-turysta, organizator wielu rowerowych wypraw górskich w kraju i za granicą.

Zapraszamy na spotkanie, zima tuż tuż i do zajrzenia na strony:
biegowki.turystyka.pl
http://www.dolinka.katowice.pl/narty/


Witamy

W górach jest wszystko co kocham
I wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz "W górach"

Ogłoszenie

Szanowne Koleżanki. Szanowni Koledzy. Szanowni Przewodnicy SKPB w Katowicach.

Nasze Koło istnieje już od 1963 roku, ale dopiero od roku 1976 z dumą przypinamy do swoich swetrów trójkątne „blachy” – numerowane odznaki SKPB w Katowicach. Stało się więc tak, że spora grupa naszych członków, która przeszła kurs w Kole i zdobyła następnie państwowe uprawnienia przewodnickie, nie mogła w ciągu tych pierwszych 13 lat uzyskać trójkątnej „blachy” SKPB , bo ich po prostu nie było.

W toku dyskusji na Walnym Zebraniu Koła w 2013 roku postanowiono, że każdy członek SKPB w Katowicach, który zdobył uprawnienia przewodnickie przed rokiem 1976 i do tej pory nie otrzymał naszej odznaki, może – jeśli wyrazi taką wolę – uzyskać oznaczoną kolejnym numerem trójkątną „blachę”. Z tej możliwości skorzystało dotychczas kilkanaście osób w czasie obchodów 50-lecia Koła w 2013 roku, ale pozostała jeszcze duża, bo kilkudziesięcioosobowa grupa tych, którzy - mimo uprawnień - naszej odznaki nie posiadają.

Zarząd Koła pragnie więc przypomnieć, że możliwość uzyskania numerowanej „blachy” SKPB w Katowicach istnieje nadal. Wystarczy, że każda uprawniona i zainteresowana osoba nawiąże z nami kontakt: listowy (nasz adres: Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach przy OM PTTK w Katowicach skr. poczt. 1090, 40-001 Katowice), e-mail (skpb@skpb.org), czy osobisty, a my podpowiemy, co należy dalej uczynić, by dostać odznakę SKPB w Katowicach. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że osoby uprawnione otrzymają tę odznakę bez ponoszenia kosztów jej wytłoczenia. Po przyznaniu przez Zarząd „blachy” uzgodnimy także czas i miejsce jej wręczenia.

Szanowni Przewodnicy. Zarząd SKPB w Katowicach dołoży wszelkich starań, by ta informacja dotarła do każdej z zainteresowanych osób. Niestety wśród uprawnionych jest grupa ponad dwudziestu osób, z którymi nie mamy żadnego kontaktu. Dlatego prosimy wszystkich, by w miarę swoich możliwości przekazali powyższą wiadomość Przewodnikom – członkom SKPB w Katowicach, którzy swe uprawnienia uzyskali przed rokiem 1976 i nie otrzymali naszej przewodnickiej „blachy”.

Zarząd SKPB w Katowicach

W nawiązaniu do powyższego listu, my „weterani” SKPB Katowice, działający jeszcze w Kole w roku 1976 i mający szczęście, że na I-szym uroczystym wręczaniu odznak w dniu 20 listopada 1976 r. w schronisku na Markowych Szczawinach otrzymaliśmy trójkątne blachy o numerach: nr 1 Piotr Bednorz, nr 2 Krystyna Borys „Dzidka”, nr 3 Jan Dulewski, nr 4 Grzegorz Górka, namawiamy wszystkich, którzy powinni mieć takie blachy (tzn. zdali egzamin przewodnicki i są członkami SKPB Katowice) aby zgłosili się do obecnego Zarządu SKPB i wyrazili chęć otrzymania trójkątnej blachy.

Będzie nam bardzo miło jeśli po wielu latach, w czasie wręczania tych „blach”, będziemy mogli się znów spotkać ze „starą wiarą”.

Weterani


Kalendarz imprez

ikona WEEKEND DRZEWNY NA ZAGRONIU

04-06 października 2019


ikona JESIENNE BACOWANIE NA JASIENIU

11-13 października 2019


ikona SPOTKANIE WTORKOWE Z DENDROCHRONOLOGIEM, PROF. M. KRĄPCEM

15 października 2019


ikona IMPREZA NA ORIENTACJĘ

19-20 października 2019


ikona SPOTKANIE WTORKOWE Z PROF. G. MOTYKĄ O KONFLIKCIE POLSKO-UKRAIŃSKIM W BIESZCZADACH

19 listopada 2019


ikona EGZAMIN WEWNĘTRZNY I TERMIN

22-24 listopada 2019


ikona EGZAMIN WEWNĘTRZNY II TERMIN

29 listopada - 01 grudnia 2019


ikona WIGILIA KOŁOWA

13-15 grudnia 2019


zielona ikona Impreza Zewnętrzna - Zapraszamy każdego, kto ma ochotę powłóczyć się z nami po górach.

ciemna ikona Impreza Środowiskowa - Będziesz mile widziany, ale wiedz, że znajdziesz tu przede wszystkim przewodników i kursantów z naszego i innych kół przewodnickich.

czerwona ikona Impreza Wewnętrzna - To już tylko dla ludzi z SKPB.


Pełny kalendarz


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o organizowanych przez nas kursach, imprezach i rajdach, wpisz swój email: