Aktualności

28
Lut
plakat

Wystawa 40x40x40

Serdecznie zapraszam do obejrzenia mojej wystawy 40x40x40, która znajduje się w Miejskim Domu Kultury Katowice - Bogucice przy ul. Markiefki 44a (wjazd od ul. Kopalnianej).

27.03 o godz. 17 nastąpi jej zakończenie połączone z autorskim pokazem "W poszukiwaniu Arki Przymierza czyli wędrówka po Etiopii".

Maciej Westerowski

28
Lut
plakat

V Wyrypa Beskidzka

Zimą wystarczy nam tylko pięćdziesiątka

24 - 25 marca 2012

Wyrypa Beskidzka to impreza mająca na celu przejście trasy której długość wynosi 100 kilometrów . Ważną sprawą jest to, że podczas marszu nie nocujemy oraz nie robimy długich przerw. W tym roku odbędzie się jej piąta oraz szósta edycja. Po ubiegłorocznej trasie gdzie na starcie zjawiło się ponad 160 uczestników postanowiłem po raz pierwszy zorganizować wersję zimową popularnego rajdu. Z pewnością przejście zimą w jednym ciągu sto kilometrów to poważny problem , więc na początek spróbujmy przejść trasę o połowę krótszą. Z początkiem marca zapraszam do Chaty na Zagroniu , skąd odbędzie się start i zakończenie V Wyrypy Beskidzkiej. Trasa maratonu przebiegać będzie przez bardzo ciekawe i atrakcyjne miejsca Beskidu Żywieckiego. Szlak naszej wędrówki odwiedzi Schronisko na Rysiance , Romankę , Sopotnie Wielką , Halę Miziową oraz Krawców Wierch. Szacowany czas pokonania trasy około 20-24 godziny. Wyrypa Beskidzka nie jest imprezą o charakterze sportowym, wyczynowym ani wyścigowym.

Pierwszy taki maraton górski odbył się w Beskidach w 1999 roku. Wówczas trasa prowadziła z Ustronia głównym szlakiem beskidzkim na przełęcz Głuchaczki. Trasę ukończyły wówczas cztery osoby. Minęło dziesięć lat by taki rajd odbył się ponownie w Beskidach. Na starcie zjawiło się 64 uczestników ( między in. z Gdyni, Nowego Sącza, Jeleniej Góry, Wrocławia, Skarżyska Kamiennej ). Trasę ze Zwardonia do Węgierskiej Górki ukończyło 29 osób. Wyrypa Beskidzka na stałe zagościła w kalendarzu imprez. W 2010 roku ponad 60 osób zmagało się z stu kilometrową trasą Ubiegłoroczny rajd zgromadził ponad 160 uczestników z całego kraju. W tym roku w dniach 24 - 25 marca odbędzie się wersja zimowa maratonu a z początkiem lipca wersja letnia.

Trasa V Wyrypy Beskidzkiej
Start i meta imprezy Chata na Zagroniu
Chata na Zagroniu - Lipowska - Rysianka - Romanka - Sopotnia Wielka - Przełęcz Przysłopy - Uszczawne - Hala Górowa - Hala Miziowa - Trzy Kopce - Krawców Wierch - Złatna - Chata na Zagroniu. Suma kilometrów wraz z dojściem na metę i z powrotem wynosi 50 kilometrów

Aby uczestniczyć w imprezie należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną: markoblondi@poczta.onet.pl
Dokładny przebieg trasy oraz regulamin imprezy zostanie wysłany poczta elektroniczna do zainteresowanych osób na miesiąc przed imprezą.

Zapraszam na stronę http://www.marek.bytom.pl/wyrypa.html

27
Lut
plakat

Rajd PolUŚ – Muzyka bez granic

Przewodnicy SKPG „Harnasie” i SKPB Katowice zapraszają w Beskid Śląski wszystkich spragnionych wędrówki po górach ze śpiewem!

Termin: 14-15.IV.2012

Meta: Schronisko na Soszowie

Połączone siły przewodników z SKPG „Harnasie” z Gliwic oraz SKPB Katowice zaprowadzą Was w najpiękniejsze miejsca Beskidu Śląskiego:

Trasa 1

Zaprasza Maciej Michalak (SKPB Katowice)

Porzućcie szkołę, pracę i uczelnię w piątek 13-go! Zamiast tego proponujemy stawić się na katowickim dworcu PKP i pojechać w Beskidy :)

Piątek: Katowice – Wisła Głębce (PKP) – Koniaków Ochodzita (PKS) – Pietraszonka (nocleg)
Sobota: Pietraszonka – Stecówka – Kubalonka – Wielki Stożek – Schronisko na Soszowie
(poziom trudności: średni)

Trasa 2

Zaprasza Krzysztof Roczniak (SKPG „Harnasie”)

Sobota: Katowice – Wisła Głębce (PKP) – Kiczory – Wielki Stożek – Schronisko na Soszowie
(poziom trudności: łatwy)

Trasa 3

Zapraszają Natalia Paszek i Krzysztof Krawiec (SKPG „Harnasie”)

Trasa prowadzona w języku angielskim! Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać studentki i studentów z różnych krajów Europy uczestniczących w programie Erasmus :)

Sobota: Katowice – Ustroń Polana (PKP) -Wielka Czantoria – Przełęcz Beskidek – Schronisko na Soszowie
(poziom trudności: bardzo łatwy)

Na mecie ciepły posiłek, konkursy z nagrodami oraz zabawa przy dźwiękach muzyki do białego rana. Bardzo prosimy gitarzystów o zabranie instrumentów :)

Cena: 25 zł dla studentów; 35 zł dla tzw. reszty świata

(Obejmuje nocleg z soboty na niedzielę w warunkach turystycznych (należy zabrać karimaty), ciepły posiłek na mecie, opiekę przewodników, organizację oraz gry i zabawy. Cena nie obejmuje kosztów dojazdu ani ubezpieczenia)

ZAPISY: rajdy@skpg.gliwice.pl
INFORMACJE: Bartosz Piekaruś 502 973 275

Liczba miejsc ograniczona – kto pierwszy ten lepszy!

14
Lut
plakat

Polanka

Kołowy periodyk Polanka (Numer z Lipca 2011) teraz dostępny do lektury w wersji elektronicznej za pomocą przeglądacza (po kliknięciu w numer Polanki), albo po ściągnięciu w formacie pdf.

Numer styczniowy jest obecnie w dystrybucji wersji papierowej, dostępny do odbioru m.in. podczas:

  • Zebrań zarządu w środy tygodni nieparzystych
  • Spotkania inauguracyjnego kursu 2012/2013 - 7 marca
12
Lut
plakat

Chata na Zagroniu - kalendarz

Nasza Chata na Zagroniu została wyposażona w internetowy kalendarz dostępny tutaj w zakładce "Chata na Zagroniu" naszej strony internetowej.

Pozwala na szybkie sprawdzenie czy chata jest otwarta w dany weekend i czy ewentualnie można się spodziewać większej grupy odwiedzających w danym terminie. Wszystkich zapraszamy do odwiedzin chaty i rezerwacji, a naszych członków i kursantów do chatkowania :) Więcej info oczywiście w zakładce.

07
Lut

Publikacja na 50-lecie SKPB Katowice

W związku ze zbliżającym się półwieczem naszego koła powstaje jubileuszowa publikacja, składająca się z trzech części:

  • monografii historycznej autorstwa Filipa
  • części "publicystycznej" (wspomnienia, relacje, refleksje itp)
  • i części dokumentalnej (spisy członków i sympatyków, wykazy baz, imprez, oryginalne fragmenty Kroniki AKT itp).

Oczywiście wszystko bogato ilustrowane.

Zespół wydawniczy chce wstępnie zamknąć sprawę na koniec czerwca br, by mieć czas na redakcję i przygotowanie publikacji do druku. W związku z tym apelujemy do wszystkich zainteresowanych zamieszczeniem swoich wspomnień, refleksji, relacji, posiadaczy zdjęć o nadsyłanie materiałów na mojego maila, lub tradycyjną pocztą na mój adres domowy.

Widziałbym tu zwłaszcza relacje wszystkich żyjących i piśmiennych Prezesów, szefów baz i chatek, kierowników rajdów, wypraw i co tylko bądź. Im więcej będziemy mieli do wyboru, tym - mam nadzieję - publikacja będzie ciekawsza.

Edziuś Wieczorek
40-060 Katowice
ul. Fliegera 10/3
mail: krajoznawca@gmail.com

06
Lut
plakat

Aconcagua - 6962 m.n.p.m.

Ekspedycja SKPB Katowice: Agnieszka Kalisz-Dzik, Michał Dzik, oraz Michał Kozera w piątek 3 lutego weszli na Aconcague!

Gratulujemy i życzymy szybkiego powrotu do domu! :)


Witamy

W górach jest wszystko co kocham
I wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz "W górach"

Jesteśmy przewodnikami górskimi. Najczęściej można spotkać nas na beskidzkich ścieżkach, bywamy też w innych górach Polski i świata. Są wśród nas studenci, ale także i ci, którzy studentami byli przed wielu laty. Pokazujemy ludziom piękno gór i zapraszamy ich do wędrowania razem z nami. Na rzecz Koła pracujemy społecznie.

Organizujemy rajdy górskie: Rajd Nocny i Jesienne Bacowanie, na których można pochodzić po górach, a wieczorem usiąść przy ognisku i pośpiewać. Poza rajdami górskimi zapraszamy również na Wyrypę Beskidzką i Fasolkę.

Prowadzimy bazy namiotowe na Górowej, Głuchaczkach i Wałach, gdzie latem każdy może przenocować, oraz chatkę studencką: Chatę na Zagroniu, gdzie przenocować można również w weekendy w ciągu całego roku. Remontujemy stare pasterskie szałasy, dające schronienie turystom wysoko w górach.

Prowadzimy kursy na przewodnika beskidzkiego, dzięki którym można nie tylko uzyskać państwowe uprawnienia, ale przede wszystkim dobrze poznać górskie tereny, spotkać ciekawych ludzi i mile spędzić czas.

Wśród nas jest wielu żyjących "aktywnie", uprawiających nie tylko trekking, ale i wspinaczkę, wspinaczkę wysokogórską, narciarstwo - najczęściej skiturowe, biegi na orientację i wiele, wiele innych.

Jeżeli chcesz do nas dołączyć - zapisz sie na nasz kurs przewodnika beskidzkiego.


Zarząd SKPB Katowice serdecznie zaprasza wszystkich, którzy czują się związani z Kołem i są zainteresowani jego obecną i przyszłą działalnością do współuczestniczenia w spotkaniach kołowych.

Spotykamy się w środy w tygodniach nieparzystych o godzinie 19:00 w naszej siedzibie na ul. Warszawskiej 6


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o organizowanych przez nas kursach, imprezach i rajdach, wpisz swój email:


Kalendarz imprez

ikona FASOLKA

01-03 Luty 2019


ikona FESTIWAL SKPB KATOWICE

24-27 Luty 2019


ikona START NOWEGO KURSU SKPB

06 Marzec 2019


zielona ikona Impreza Zewnętrzna - Zapraszamy każdego, kto ma ochotę powłóczyć się z nami po górach.

ciemna ikona Impreza Środowiskowa - Będziesz mile widziany, ale wiedz, że znajdziesz tu przede wszystkim przewodników i kursantów z naszego i innych kół przewodnickich.

czerwona ikona Impreza Wewnętrzna - To już tylko dla ludzi z SKPB.


Pełny kalendarz