Aktualności

15
Mar
plakat

Kurs Przewodnicki 2012/2013

Wykłady i wyjazdy już się rozpoczęły, ale jeszcze zdążysz się zapisać!

Masz na to czas całą wiosnę! Dołącz do nas! Zapraszamy ;)

05
Mar

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, przypadający na dzień 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations -WFTGA).

Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day -ITGD) w 15 krajach, w 1990 roku. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić , jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Katowiccy przewodnicy turystyczni zrzeszeni w PTTK zapraszają do Ronda Sztuki dnia 05 marca 2012r. na godz. 16.00

W ubiegłych latach prezentowaliśmy zarówno zawód przewodnika jak i istniejące w naszym mieście Koła Przewodnickie, a więc teraz tylko je przypomnimy i zaraz zapraszamy na trzy prelekcje:

- Janusz Chmielowski patron Koła Przewodników Tatrzańskich w Katowicach. Prelekcja przygotowana przez Tomasza Kołtuna z tego Koła

oraz dwie prelekcje przygotowane przez przewodników ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach:

- Kobiety na Ośmiotysięcznikach – Ternua Female Team – Gasherbrumy 2011.
Prelekcja przygotowana przez Aleksandrę Dzik

- Mityczne wulkany Damavand, Ararat, Kazbek.
Prelekcję przygotował Maciej Westerowski

02
Mar
plakat

Pomoc dla Tadeusza

W tej chwili rodzice Tadeusza zbierają 100 tyś. zł. na operację serca, która ma się odbyć w ciągu 2 tygodni. Jest teraz dla nich priorytetowa, gdyż do tego czasu nie dostaną procentu z podatku. Każda suma się teraz liczy.

Tadek urodził się 28.08.2009r.

z najcięższą wadą serca - niedorozwojem lewej komory. Przeszedł już dwie, bardzo poważne operacje, przed nim jeszcze przynajmniej jedna. Polegają one na takiej zmianie systemu krążenia, aby prawa komora pracowała za cale serce. Jednak nawet po nich Tadek już zawsze będzie mial połowę serca. Z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej musi być min. 12 godz. dziennie podłączony do tlenu. Bardzo często choruje, a wszelkie infekcje leczy się u niego trudno z zastosowaniem silnej antybiotykoterapii. Na skutek powikłań Tadek stracił słuch - wymaga rehabilitacji logopedycznej oraz ruchowej, ze względu na opóźnienie w rozwoju psychofizycznym. Miewa napady padaczki. Jeśli chcą nas Państwo wesprzeć, prosimy o przekazanie 1% podatku na Fundację Serce Dziecka KRS 0000266644, koniecznie z dopiskiem: Tadeusz Celuch. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na: leki, konsultacje lekarskie, rehabilitację, sprzęt medyczny, dojazdy i pobyt z dzieckiem w szpitalu.

DZIĘKUJEMY ...

Pragniemy też podziękować za wszystkie datki dla Tadzia w 2011 r. Umożliwiły one zakup m.in.leków, pasków do badania krzepliwości krwi i in. sprzętu medycznego, dopłacenie do aparatów słuchowych i koncentratora tlenu oraz pobyt z dzieckiem w szpitalu (dojazdy,noclegi,parking).

Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
02-536 Warszawa, ul. Narbutta 27 lok.1
KRS 0000266644 dopisek "Tadeusz Celuch"
Nr konta wpłaty złotowe 12 1160 2202 0000 0001 4668 2533

www.sercedziecka.org.pl


Witamy

W górach jest wszystko co kocham
I wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz "W górach"

Ogłoszenie

Szanowne Koleżanki. Szanowni Koledzy. Szanowni Przewodnicy SKPB w Katowicach.

Nasze Koło istnieje już od 1963 roku, ale dopiero od roku 1976 z dumą przypinamy do swoich swetrów trójkątne „blachy” – numerowane odznaki SKPB w Katowicach. Stało się więc tak, że spora grupa naszych członków, która przeszła kurs w Kole i zdobyła następnie państwowe uprawnienia przewodnickie, nie mogła w ciągu tych pierwszych 13 lat uzyskać trójkątnej „blachy” SKPB , bo ich po prostu nie było.

W toku dyskusji na Walnym Zebraniu Koła w 2013 roku postanowiono, że każdy członek SKPB w Katowicach, który zdobył uprawnienia przewodnickie przed rokiem 1976 i do tej pory nie otrzymał naszej odznaki, może – jeśli wyrazi taką wolę – uzyskać oznaczoną kolejnym numerem trójkątną „blachę”. Z tej możliwości skorzystało dotychczas kilkanaście osób w czasie obchodów 50-lecia Koła w 2013 roku, ale pozostała jeszcze duża, bo kilkudziesięcioosobowa grupa tych, którzy - mimo uprawnień - naszej odznaki nie posiadają.

Zarząd Koła pragnie więc przypomnieć, że możliwość uzyskania numerowanej „blachy” SKPB w Katowicach istnieje nadal. Wystarczy, że każda uprawniona i zainteresowana osoba nawiąże z nami kontakt: listowy (nasz adres: Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach przy OM PTTK w Katowicach skr. poczt. 1090, 40-001 Katowice), e-mail (skpb@skpb.org), czy osobisty, a my podpowiemy, co należy dalej uczynić, by dostać odznakę SKPB w Katowicach. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że osoby uprawnione otrzymają tę odznakę bez ponoszenia kosztów jej wytłoczenia. Po przyznaniu przez Zarząd „blachy” uzgodnimy także czas i miejsce jej wręczenia.

Szanowni Przewodnicy. Zarząd SKPB w Katowicach dołoży wszelkich starań, by ta informacja dotarła do każdej z zainteresowanych osób. Niestety wśród uprawnionych jest grupa ponad dwudziestu osób, z którymi nie mamy żadnego kontaktu. Dlatego prosimy wszystkich, by w miarę swoich możliwości przekazali powyższą wiadomość Przewodnikom – członkom SKPB w Katowicach, którzy swe uprawnienia uzyskali przed rokiem 1976 i nie otrzymali naszej przewodnickiej „blachy”.

Zarząd SKPB w Katowicach

W nawiązaniu do powyższego listu, my „weterani” SKPB Katowice, działający jeszcze w Kole w roku 1976 i mający szczęście, że na I-szym uroczystym wręczaniu odznak w dniu 20 listopada 1976 r. w schronisku na Markowych Szczawinach otrzymaliśmy trójkątne blachy o numerach: nr 1 Piotr Bednorz, nr 2 Krystyna Borys „Dzidka”, nr 3 Jan Dulewski, nr 4 Grzegorz Górka, namawiamy wszystkich, którzy powinni mieć takie blachy (tzn. zdali egzamin przewodnicki i są członkami SKPB Katowice) aby zgłosili się do obecnego Zarządu SKPB i wyrazili chęć otrzymania trójkątnej blachy.

Będzie nam bardzo miło jeśli po wielu latach, w czasie wręczania tych „blach”, będziemy mogli się znów spotkać ze „starą wiarą”.

Weterani


Kalendarz imprez

ikona WEEKEND DRZEWNY NA ZAGRONIU

04-06 października 2019


ikona JESIENNE BACOWANIE NA JASIENIU

11-13 października 2019


ikona SPOTKANIE WTORKOWE Z DENDROCHRONOLOGIEM, PROF. M. KRĄPCEM

15 października 2019


ikona IMPREZA NA ORIENTACJĘ

19-20 października 2019


ikona SPOTKANIE WTORKOWE Z PROF. G. MOTYKĄ O KONFLIKCIE POLSKO-UKRAIŃSKIM W BIESZCZADACH

19 listopada 2019


ikona EGZAMIN WEWNĘTRZNY I TERMIN

22-24 listopada 2019


ikona EGZAMIN WEWNĘTRZNY II TERMIN

29 listopada - 01 grudnia 2019


ikona WIGILIA KOŁOWA

13-15 grudnia 2019


zielona ikona Impreza Zewnętrzna - Zapraszamy każdego, kto ma ochotę powłóczyć się z nami po górach.

ciemna ikona Impreza Środowiskowa - Będziesz mile widziany, ale wiedz, że znajdziesz tu przede wszystkim przewodników i kursantów z naszego i innych kół przewodnickich.

czerwona ikona Impreza Wewnętrzna - To już tylko dla ludzi z SKPB.


Pełny kalendarz


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o organizowanych przez nas kursach, imprezach i rajdach, wpisz swój email: