Aktualności

18
Lip

VII Wyrypa Beskidzka

Witam wszystkich wyrypiarzy i zapraszam na kolejną wyrype...

VII Wyrypa Beskidzka
19-21 lipca 2013
Prawdziwe chodzenie zaczyna się po setce ....

Zapraszam w dniach 19 - 21 lipca na kolejny długodystansowy rajd. Tym razem trasa prowadzić będzie przez urokliwe zakątki Beskidu Żywieckiego

Po raz pierwszy w tym roku wprowadzamy trasę dla początkujących wyrypowiczów długości 50 kilometrówStartujemy w piątek wieczorem ( 19 lipca ) ze stacji Zwardoń. Trasa 100 i 50 km biegnie identycznie do Hali Górowej , która jest metą dla obu tras. Kto będzie miał siły iść dalej to z Hali Górowej czeka go pętelka do pokonania długości ok. 49 kilometrów

Trasa VII Wyrypy Beskidzkiej

Aby uczestniczyć w imprezie należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczna Marek Bytom - markoblondi@poczta.onet.pl

Dokładny przebieg trasy, godzina startu oraz regulamin imprezy zostanie wysłany poczta elektroniczna do zainteresowanych osób na 21 dni przed imprezą.

Z górskim pozdrowieniem
Marek Bytom

Patronat imprezy – Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach oraz Klub Podróżników – Namaste Katowice

Parę słów o Wyrypie...

Wyrypa Beskidzka to impreza mająca na celu przejście trasy, której długość wynosi 100 kilometrów. Ważną sprawą jest to, że podczas marszu nie nocujemy oraz nie robimy długich przerw. Wyrypa nie jest wyścigiem sportowym. Nie ma tu podium ani miejsc, jest start i punkt docelowy i przygoda, która dzieje się „pomiędzy”, na trasie. Jest zmaganie, jest wola walki, jest wyzwanie - przejść 100 km górami w jednym kawałku. Dla jednych jest to wyzwanie sportowe, dla innych sprawdzanie samego siebie, dla jeszcze innych spotkanie i wspólny marsz, bo wyrypa to także nowe znajomości, poznawanie ludzi, wspólne wspieranie się i motywowanie na trasie, senność, walka ze zmęczeniem, odciski i pewnie każdego z tych i innych aspektów po trochu w indywidualnie dostosowanych proporcjach.

Pierwszy taki maraton górski odbył się w Beskidach w 1999 roku. Wtedy to grupa 9 znajomych rzuciła sobie wyzwanie pokonaniatakiej trasy. Wówczas trasa prowadziła z Ustronia głównym szlakiem beskidzkim na przełęcz Głuchaczki. Trasę ukończyły cztery osoby. Minęło dziesięć lat by taki rajd odbył się ponownie w Beskidach. W 2009 odbyła się druga Wyrypa Beskidzka. Na starcie zjawiło się 64 uczestników (między in. z Gdyni, Nowego Sącza, Jeleniej Góry, Wrocławia, Skarżyska Kamiennej). Trasę ze Zwardonia do Węgierskiej Górki ukończyło 29 osób. Wyrypa Beskidzka na stałe zagościła w kalendarzu imprez. W 2010 roku ponad 60 osób zmagało się z stu kilometrową trasą. Rajd 2011 zgromadził ponad 160 uczestników z całego kraju. Wyrypa letnia odbywa się w lipcu. W 2012 roku odbyły się 2 edycje tej imprezy, wyrypa letnia oraz zimowa. Z każdym rokiem coraz więcej chętnych, pozytywnie zakręconych zgłasza się na start imprezy. "VI Wyrypa Beskidzka 2012 przeszła do historii. Oficjalny komunikat: na starcie imprezy zjawiło się 202 uczestników. Trudną trasę ukończyło 62 osób. Wszystkim biorącym udział w rajdzie dziękuje za miłą i fajną atmosferę i za wysiłek włożony, aby wspólnie się z nami bawić."

Z górskim pozdrowieniem i do zobaczenia na szlaku...
Marek Bytom


Witamy

W górach jest wszystko co kocham
I wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz "W górach"

Jesteśmy przewodnikami górskimi. Najczęściej można spotkać nas na beskidzkich ścieżkach, bywamy też w innych górach Polski i świata. Są wśród nas studenci, ale także i ci, którzy studentami byli przed wielu laty. Pokazujemy ludziom piękno gór i zapraszamy ich do wędrowania razem z nami. Na rzecz Koła pracujemy społecznie.

Organizujemy rajdy górskie: Rajd Nocny i Jesienne Bacowanie, na których można pochodzić po górach, a wieczorem usiąść przy ognisku i pośpiewać. Poza rajdami górskimi zapraszamy również na Wyrypę Beskidzką i Fasolkę.

Prowadzimy bazy namiotowe na Górowej, Głuchaczkach i Wałach, gdzie latem każdy może przenocować, oraz chatkę studencką: Chatę na Zagroniu, gdzie przenocować można również w weekendy w ciągu całego roku. Remontujemy stare pasterskie szałasy, dające schronienie turystom wysoko w górach.

Prowadzimy kursy na przewodnika beskidzkiego, dzięki którym można nie tylko uzyskać państwowe uprawnienia, ale przede wszystkim dobrze poznać górskie tereny, spotkać ciekawych ludzi i mile spędzić czas.

Wśród nas jest wielu żyjących "aktywnie", uprawiających nie tylko trekking, ale i wspinaczkę, wspinaczkę wysokogórską, narciarstwo - najczęściej skiturowe, biegi na orientację i wiele, wiele innych.

Jeżeli chcesz do nas dołączyć - zapisz sie na nasz kurs przewodnika beskidzkiego.


Zarząd SKPB Katowice serdecznie zaprasza wszystkich, którzy czują się związani z Kołem i są zainteresowani jego obecną i przyszłą działalnością do współuczestniczenia w spotkaniach kołowych.

Spotykamy się w środy w tygodniach nieparzystych o godzinie 19:00 w naszej siedzibie na ul. Warszawskiej 6


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o organizowanych przez nas kursach, imprezach i rajdach, wpisz swój email:


Kalendarz imprez

ikona FASOLKA

01-03 Luty 2019


ikona FESTIWAL SKPB KATOWICE

24-27 Luty 2019


ikona START NOWEGO KURSU SKPB

06 Marzec 2019


zielona ikona Impreza Zewnętrzna - Zapraszamy każdego, kto ma ochotę powłóczyć się z nami po górach.

ciemna ikona Impreza Środowiskowa - Będziesz mile widziany, ale wiedz, że znajdziesz tu przede wszystkim przewodników i kursantów z naszego i innych kół przewodnickich.

czerwona ikona Impreza Wewnętrzna - To już tylko dla ludzi z SKPB.


Pełny kalendarz