Prof. R. Reinfuss z naszą blachą na kołowym swetrze oprowadza uczestników VIII „Drzewiej” po skansenie w Zubrzycy Górnej.
rok 1985, zdj. ze zbiorów W. Siwka

27 maja minie 110 rocznica urodzin Prof. Romana Reinfussa – wybitnego etnografa, człowieka niezwykle zasłużonego m.in. dla poznania kultury i obyczajów Łemków. Postać Profesora jest szeroko znana w środowisku przewodnickim, przypomnijmy więc tylko, że bywał On także gościem podczas organizowanych przez katowickie SKPB Ogólnopolskich Przeglądów Kultury Ludowej Gór Polskich „Drzewiej”. Tak R. Reinfussa z tych czasów wspomina nasz kolega Bogusław Stanowski:

„Profesor był postacią, która niczym magnes przyciągała na nasze spotkania. Dobrze czuł się w roli wykładowcy jak i oprowadzającego w terenie, potrafił szybko nawiązać nić porozumienia ze słuchaczem. On sam zawsze życzliwie odnosił się do naszych próśb, co więcej udzielał cennych rad, pomagał w pozyskiwaniu wielu ciekawych ludzi. Jego mieszkanie na Karmelickiej zawsze stało otworem dla mnie wraz z jego nad wyraz skromną, ale bardzo przyjazną osobą.”

W 1983 r. Roman Reinfuss, w uznaniu zasług dla naszego Koła, otrzymał tytuł Honorowego Członka SKPB w Katowicach i kołową „blachę” nr 118. Oddajmy jeszcze raz głos B. Stanowskiemu:

„Wręczenie blachy i swetra nastąpiło w czasie „Drzewiej” w Orawce w 1985 roku. Wtedy to Profesor z dumą oprowadzał uczestników Przeglądu po skansenie w Zubrzycy Górnej właśnie w „kołowym” swetrze.”

Roman Reinfuss zmarł 26 września 1998. Jego postać będziemy wspominali wraz z p. Krystyną Reinfuss-Janusz 20 października podczas Spotkań Wtorkowych.

Zarząd SKPB w Katowicach