22 października w wieku 94 lat zmarł dr Janusz Kamocki – członek honorowy SKPB w Katowicach. Był etnografem i wieloletnim pracownikiem Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, wykładał etnologię na uniwersytetach w Lublinie, Wilnie i na Uniwersytecie Śląskim. Badania naukowe prowadził m.in. wśród Polaków w Czadeckiem, na Zaolziu, Orawie, Spiszu i w dawnych republikach b. ZSRR, a także w Indonezji, Indiach i Nepalu. Piękną kartę zapisał podczas okupacji, kiedy był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Działalność konspiracyjną kontynuował także po wojnie. Jego postać tak wspomina nasz kolega Jacek Zachara:

„Zmarł dr Janusz Kamocki, (…) był jedną z ważnych osób, dzięki której organizowany niegdyś przez nasze Koło Ogólnopolski Przegląd Kultury Ludowej Gór „Drzewiej” miał wysoki poziom merytoryczny i był ceniony w środowisku. Bardzo mi smutno, bo znałem go osobiście. Był kiedyś moim wykładowcą. Jednym z najbardziej oryginalnych. Lubił przebywać ze studentami, a oni z nim. Wiele wykładów organizował poza murami uczelni. Zaliczaliśmy poszczególne muzea, jak i kawiarnie. A na egzamin zaprosił nas do swojego domu pełnego eksponatów, zarówno związanych z jego rodziną, jak i z podróżami do dalekich krajów. Mimo różnicy wieku i doświadczeń, miał z nami świetny, bezpośredni kontakt. Lubiliśmy go słuchać, a jemu chciało się mówić…”

Janusz Kamocki w 1983 r. otrzymał tytuł członka honorowego naszego Koła i trójkątną „blachę” o numerze 119.