tekst: Aleksandra Łapszyńska foto: Daniel Hering

W sobotę 4 grudnia odbył się kolejny wyjazd szkoleniowy Kursu Nieprzemakalnego tzw. „miastówka” po Skoczowie i Cieszynie. Kursanci w piękny, grudniowy poranek najpierw za cel obrali sobie Górkę Wilamowicką, wzgórze Kaplicówka – od znajdującej się na jej szczycie kaplicy św. Jana Sarkandra – gdzie przywitała ich wspaniała panorama miasta oraz Beskidów. Kolejno kursanci, spacerując szlakiem skoczowskich zabytków, mieli okazję podziwiać m.in. urokliwy rynek z ratuszem i kamienicami z XVIII i XIX wieku. Zapoznali się też z interesującą historią miasta oraz historią i pamiątkami dwóch ważnych postaci związanych ze Skoczowem – św. Jana Sarkandra i pisarza Gustawa Morcinka.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Cieszyna – jednego z najstarszych miast w Polsce, a zarazem najładniejszego śląskiego miasteczka. Kursanci rozpoczęli od Wzgórza Zamkowego, gdzie ponad tysiąc lat temu zaczęło bić serce Cieszyna. Po wejściu na Wieżę Piastowską z tarasu widokowego można było ujrzeć roztaczającą się piękną panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna wraz z wzniesieniami Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego. Cieszyn zachwycił kursantów niepowtarzalną atmosferą, bogactwem i różnorodnością zabytków architektury, obiektów sakralnych oraz urokliwych miejsc.

Zarówno humory, jak i warunki dopisały. To był bardzo owocny wyjazd z ogromną dawką wiedzy oraz fascynującej, piastowskiej i austro-węgierskiej historii. W kolejny weekend starszy kurs wyruszy szkolić się tym razem w Beskid Żywiecki – Pasmo Policy. Wypatrujcie zatem kolejnych relacji!