Zakończyliśmy mini konkurs dotyczący Beskidu Wyspowego – czas więc podać jego wyniki i ujawnić zwycięzców. Nim to jednak nastąpi omówimy Wasze odpowiedzi. Pierwsze pytanie „jakie miejsce w Beskidzie Wyspowym jest związane z działalnością Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Mężczyzn?” nie sprawiło Wam kłopotu, mimo że nazwę organizacji podaliśmy po polsku, a nie w bardziej znanym angielskim skrócie YMCA. Prawidłowa odpowiedź brzmi: „Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” w Kasince Małej”. Bazą zarządza obecnie Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. „Szarych Szeregów” w Krakowie, ale gdy powstawała w 1923 r. była własnością właśnie stowarzyszenia YMCA. Pomijając nieliczne zbyt ogólne odpowiedzi w rodzaju „Lubogoszcz”, niemal wszyscy z Was odpowiedzieli prawidłowo.

Więcej problemów sprawiło Wam drugie pytanie „który szlak pieszy wyznakowany jednym kolorem i głównie w Beskidzie Wyspowym jest najdłuższy?” Tu kluczowe było wzięcie pod uwagę, że ma być to szlak wyznakowany jednym kolorem, a nie symbolem czy np. literowym skrótem oraz że w przeważającej części ma przebiegać przez obszar Beskidu Wyspowego.  Najczęściej typowaliście Główny Szlak Beskidu Wyspowego. To szlak, a właściwie zbiór różnych szlaków, który dopiero niedawno uzyskał jednolite oznaczenie – czerwone litery GSBW na białym tle. Zarówno oznaczenie tego szlaku, jak i oznaczenie np. Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II (była taka odpowiedź), nie spełniają pierwszego warunku z pytania. Pozostało więc poszukiwanie szlaku pieszego oznaczonego klasycznie kolorami. Typowane były m.in.: liczący ponad 130 km Mały Szlak Beskidzki wyznakowany kolorem czerwonym (tylko ok. ¼ przebiega przez BW), czy szlak niebieski ze Szczawy do Świątnik Górnych, a raczej do Swoszowic (z blisko 90 km długości tylko ok. 40 jest w BW, poza tym ten szlak obecnie nie istnieje na pn-zach zboczach Śnieżnicy). Pojawiały się także odpowiedzi w rodzaju „szlak żółty”, „szlak zielony”, które ze względu na małą precyzję musieliśmy odrzucić już we wstępnej selekcji. Jaka jest więc prawidłowe rozwiązanie zagadki? Takim szlakiem jest szlak zielony biegnący z przełęczy Gruszowiec na Lubomir. Niech Was nie zmyli bliskie położenie tych dwóch miejsc, szlak ma ok. 97 km długości, z czego blisko 80 km jest w Beskidzie Wyspowym.

Pięć osób udzieliło dobrych odpowiedzi na obydwa pytania. Spośród nich wylosowaliśmy zwycięzców, są nimi: Lidia Koch z Sosnowca i Bartosz Cieśla z Trzebieli. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie, bardzo dziękujemy. Do zobaczenia na szlakach, nie tylko Beskidu Wyspowego.

autorzy 555 zagadek