W tym miesiącu mam przyjemność zaprosić na spotkanie z etnografem i cyganologiem, Adamem Bartoszem. Żeby przedstawić naszego prelegenta mogłabym długo wymieniać informacje o nim, jednak wymienię tylko kilka najciekawszych moim zdaniem informacji, zbieżnych z tematem naszego spotkania.

W latach 1980- 2012 pan Adam był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jest również pomysłodawcą i organizatorem wielu zdarzeń kulturalnych i społecznych umacniających tożsamość polskich Romów i promujących różnirodności kulturowe, w tym Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Z jego inicjatywy powstała w tarnowskim muzeum pierwsza na świecie stała ekspozycja poświęcona historii i kulturze Romów “Roma,
Cyganie. Historia, kultura”. Był również jednym z członków zespołu kodyfikującego romski język. Należy do Stowarzyszenia Romów w Tarnowie i jest członkiem Podzespołu do Spraw Romskich przy MSWiA. Jest również autorem wielu artykułów i książek o tematyce romskiej m.in. “Nie bój się Cygana. Na dara Romestar”, do której tworzy obecnie trzecią edycję.

W swoim wykładzie opowie o historii i kulturze Romów Karpackich. Spotkanie odbędzie się 21 lutego, tradycyjnie o godzinie 18.00. Będzie to wykład online na Google Meet – oto link do spotkania.