Cześć,

tym razem wracamy na jasną stronę mocy i majowe spotkanie organizujemy faktycznie we wtorek 16 maja, początek o godzinie 19.00.

Spotkanie będzie miało formę online, jednak odpowiadając na potrzebę spotkania stacjonarnie, jako prowadzący pojawimy się w COP-ie przy ulicy Kopernika 14 i stamtąd będziemy je moderować. Chętnych posłuchać wspólnie zapraszamy :)

Na spotkaniu zajmiemy się tematem Wisły w ogólności oraz pochodzącym z niej Jerzym Pilchem w szczególności.

O swoim wykładzie mówi tak:

Naszym prelegentem będzie dziennikarz i reporter Andrzej Drobik, współtwórca odbywającego się w Wiśle Festiwalu Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. Jest autorem takich książek jak „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” i „Bolko Kantor. Prawy, prosty”. Zajmuje się również sztuką filmową, jest reżyserem dwóch filmów dokumentalnych „Jego kochana, dumna prowincja” o Kornelu Filipowiczu w Cieszynie oraz „Ciągle tu jesteśmy”,
opowiadającego historię społeczności Polskiej we wsi Ostojićevo w Serbii. W serwisie Youtube prowadzi program „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim i reszcie świata„.

Czy Wisła może stać się najważniejszym miastem literackim w Polsce? Czy literatura może być dobrym „produktem turystycznym”? A może książki Jerzego Pilcha już dzisiaj nikogo nie obchodzą i wiślańska opowieść o literaturze nie wpłynie na miasto?

Jerzy Pilch był jednym z najważniejszych polskich pisarzy przełomu wieków, był mistrzem felietonów, jego rozbudowane i kunsztowne zdania do dzisiaj budzą zachwyt czytelników i krytyków literackich. Urodził się w Wiśle, tu spędził dzieciństwo, tu wracał na wakacje, uciekał do domu rodzinnego przed nałogiem. Od 2021 roku w Wiśle organizowany jest Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, miasto kupiło jego dom rodzinny i planuje stworzyć tam instytucję kultury, literatura Pilcha żyje w przestrzeni publicznej.

Oto link do spotkania na Google Meet.

Zapraszamy!