Podsumowanie tegorocznego Rajdu Nocnego, który odbył się tradycyjnie na Polanie Górowej i był organizowany niezmiennie przez starszy kurs, tym razem Kurs Kolejkowy.

czyta się 2 minuty

Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Chociaż Polana Górowa związana jest z historią naszego Koła już długie lata (od 1985 roku) i była miejscem Blachowań, Sylwestrów oraz wszelkiej maści innych imprez, to jeszcze nigdy nie zamieniła się w kopalnię. Aż do tego roku, kiedy to w jeden z majowych weekendów stała się KWK Górową i gościła uczestników Slōnski Nocny Rajzy!
Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
fragment tegorocznego plakatu autorstwa Szymona Szkółki
Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Nasze kursantki-organizatorki Terenia i Paulina

Tematyką tegorocznego Rajdu Nocnego, organizowanego przez Kurs Kolejkowy, był właśnie Śląsk i wszystko co z nim związane. Znalazło to odzwierciedlenie w strojach przygotowanych przez naszych uczestników – prócz tych typowo śląskich, był również szyb kopalniany, beboki, lub nawet kluska śląska! Śląskość promieniała również z plakatów i grafik promujących wydarzenie, na tle familoka zaprezentowane zostały nazwy tras zapisane ślonskom godkom. Śląski charakter miały również konkursy z nagrodami przygotowane dla naszych uczestników, oraz śpiewniki, w których znalazło się miejsce dla kilku ślōnskich szlagierów.

Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Konkurs na najlepszy strój

Na uczestników czekały cztery trasy:

  • Krycie Klary i kōncek dalij – całonocna wyrypa, rozpoczynająca się zachodem słońca na Babiej Górze, a kończąca porankiem na Pilsku;
  • Po ćmoku i po jasnoku – dwudniowa wędrówka, również nocą, prowadząca przez Bacówkę na Krawców Wierchu i dalej wzdłuż granicy aż po Halę Miziową;
  • Droga fesztra – trasa prowadząca dookoła doliny Sopotni, poprzez Romankę, Rysiankę i Palenicę;
  • Szychta ze Goprowcym – najkrótsza droga zaplanowana z Korbielowa przez Pilsko i Halę Miziową, z dodatkową atrakcją w postaci szkolenia z Goprowcem z zakresu bezpieczeństwa w górach.
Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Prowadzący trasy: od lewej Michał Zawadzki, Andrzej Ochodek, Katarzyna Jakubiec, Jonasz Długajczyk, Adam Adamski
oraz nieobecni na zdjęciu: Teresa Kowalowska, Magdalena Rychalska, Łukasz Dominiczak.

Po dotarciu na metę, na wszystkich czekał (jak przystało we sobotã na Ślōnsku) gorący żur i chlyb z tustym (również w wersji wege!). Następnie uczestnicy Rajdu mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami zapewnionymi przez naszych sponsorów. Aby wygrać należało wykazać się zarówno wiedzą jak i rozmaitymi umiejętnościami. Dla przykładu należało wiedzieć, że najwyższym szczytem Dąbrowy Górniczej jest Łeverest, innym razem konieczny był zmysł artystyczny w rysowaniu węglem, a przy jeszcze innej konkurencji zdolności ruchowe i koordynacja pracy w grupie, aby bezbłędnie “podać cegłę” przy budowie familoka!

Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny

Na zakończenie części oficjalnej każdy z uczestników otrzymał pamiątkową przypinkę oraz śpiewnik. Ten ostatni był zaś zapowiedzią śpiewanek, które miały nastąpić po krótkiej przerwie spędzonej przy ognisku. Nastąpiły i trwały do późnych godzin nocnych, a nawet wczesnych godzin rannych – najwytrwalsi uczestnicy ostatnie dźwięki gitary słyszeli o piątej nad ranem.

Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Podziękowania dla prowadzących trasy i obserwatorów

Tym samym kolejny Rajd Nocny przeszedł do historii. Na Polanie Górowej zgromadziło się blisko 70 uczestników. Wielu z nich dotarło na metę wybierając jedną z czterech przygotowanych tras – w tym również dwie trasy nocne. Najlepszym podsumowaniem niech będą słowa jednego z uczestników: “było richtig gryfnie”!

Slōnsko Nocno Rajza SKPB Rajd Nocny
Organizatorzy Rajdu, czyli Kursanci oraz Szefostwo Kursu Kolejkowego

Autor tekstu oraz zdjęć: Paweł Pisarek – Koordynator Rajdu, Kurs Kolejkowy
Korekta: Jakub Kręcisz