Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00.

Spotkanie wtorkowe SKPB w cieniu cieszyńskich macew

📆18 czerwca 📌Meet 🕖19:00

🔸Irena French jest z urodzenia cieszynianką, z wykształcenia historyczką sztuki (UJ 1997). Od 2002 r. pracuje w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie – najpierw jako przewodnik, od 2009 r. w Dziale Historii, Kartografii, Numizmatyki i Techniki, od 2020 r. w Dziale Fotografii, od 2022 r. na stanowisku dyrektora Muzeum. Popularyzatorka dziedzictwa kulturowego Cieszyna z naciskiem na końcówkę czasów austriackich, czyli przełom XIX i XX w., szczególnie zainteresowana cieszyńską społecznością niemiecką oraz żydowską, a te dwie społeczności – jak wiemy – na Śląsku (Cieszyńskim również) się poniekąd przenikają, są często nierozdzielne (w spisach powszechnych obie występowały w grupie „niemieckojęzycznej” jako Niemcy).

🔸Organizatorka kwesty na Cmentarzu Komunalnym i społeczna opiekunka cmentarzy żydowskich w Cieszynie. Inicjatorka prowadzonej od 4 lat akcji porządkowania Nowego Cmentarza Żydowskiego (założonego w 1907 r.), która to akcja ujawniła – tylko dzięki pracy wolontariuszy! – ok. 250 nieznanych i nigdy nie inwentaryzowanych nagrobków. Dzięki Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków 63 wytypowane nagrobki zostały w ciągu ostatnich 2 lat ustawione, tj. zrekonstruowane, co kardynalnie zmieniło obraz Nowego Cmentarza Żydowskiego. Irena French opowie, jak doszło do tych działań, jak przebiegają prace, co akcja ta zmieniła w obrazie Cieszyna. Opowie o cieszyńskich Żydach i o tym, co po nich pozostało.

🪛Technikalia:
aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w ten link: https://meet.google.com/wim-ndvw-idy, następnie zostaniemy przekierowani na stronę, na której będzie odbywać się spotkanie.
Spotkanie rozpocznie się punktualnie o 19:00.
Prosimy o wyłączenie mikrofonu oraz kamery, aby nie obciążać zbytnio połączenia.