Konkurs okazał się dużym sukcesem, dziękuję w imieniu Zarządu oraz Komitetu organizacyjnego za przesłane pracę, podpisy oraz duże zaangażowanie.
czyta się około 5 minut
Przesłane prace zostały wstępnie ocenione przez szacowne jury, by z przesłanych 77 zdjęć wyłonić 34 prace do kolejnego etapu, czyli konkursu na naszych mediach społecznościowych. Uczestnicy oraz osoby nie biorące udziału w konkursie wspierały swoimi lajkami swoich faworytów. Niejednokrotnie posty były udostępniane, a także komentowane. Jest to dla nas niezmiernie istotne ponieważ pokazuje działania naszego Koła na zewnątrz. Konkurs również idealnie wpisywał się w promocje Festiwalu SKPB, którego był częścią.
Jedną z nagród dla naszych fotografów jest możliwość wystawienia swoich prac w Namaste podczas wyżej wspomnianego wydarzenia. Dla najlepszych prac Zarząd przeznaczył również nagrody rzeczowe związane z naszym Kołem czyli darmowe noclegi na Zagroniu, kubeczki oraz śpiewniki. Co więcej kilka z nagrodzonych prac zostanie wykorzystana do ozdabiania naszych mediów społecznościowych oraz samej strony SKPB.org. Założenia konkursu były wieloaspektowe i jak na chwilę obecną wszystkie znakomicie zostały spełnione. Dzięki konkursowi fotograficznemu bardziej zaktywizowaliśmy członków naszego Koła, wyłowiliśmy ciekawe zdjęcia, będziemy mogli odświeżyć nasz zdjęcia na mediach społecznościowych, zgromadziliśmy interesujące prace do Kalendarza SKPB 2025, a także spopularyzowaliśmy jeszcze bardziej nasz Festiwal SKPB.
A co o wyróżnionych pracach powiedziała komisja konkursowa, sprawdźcie sami:
1. Nagroda Krzysztof Feruga – Nad Radocyną
Na tym zdjęciu wyczuwam magię, magię nocnych wędrówek, chaszczowania, błądzenia. Blask czołówki daje nadzieje na pozytywny finał tej przygody. Każdy kto trochę dłużej wytrwał na kursie, rozumie doskonale co tak bardzo w tym zdjęciu gra. Fotografia ma poruszać i wzbudzać emocje, a ta opowieść zagrała najbardziej z przesłanych 77 fotografii.
2. Nagroda Marek Gańczorz – Młaka na szlaku
Życie w kole to nie tylko selekcja tych najbardziej wybitnych jednostek, lecz też dobra zabawa z towarzyszami podróży. Na moim kursie była nauka przez dobrą zabawę i patrząc na to zdjęcie przypomniały mi się dobre czasy. Ta fotografia jest bardzo pozytywna, wyzwala u odbiorcy uśmiech i pozytywne emocje!
3. Nagroda Wiktor Kosecki – Wypas Owiec, Polana Górowa
Zdjęcia Pana Wiktora to wehikuł czasu i dzięki niemu możemy spojrzeć na Polanę Górową parę lat wstecz. Piękne ujęcia, prawie wymarłej profesji wypasu owiec w Beskidach. To przykład, że warto fotografować i zachowywać portrety tych ludzi którzy żyją i kochają góry.
Wyróżnienia jury
Adam Lelek – Beskidzki Blues
Piękny krajobraz z małym fragmentem maszerującej grupy w lewym dolnym rogu. Koło to nieskończona ilość panoramek, więc nie mogło ich zabraknąć wśród wyróżnionych prac. Tu pięknie gra soczysta zieleń z pięknym niebieskim niebem.
Basia Mari – Cienie chmur
Czarno biała fotografia sprawia, że nie skupiamy się na kolorze, a na formie graficznej. Ładnie skomponowane zdjęcie, gdzie piękne chmury kontrastują z minimalistycznymi pagórkami Beskidów, muśnięte cieniem chmur.
Dawid Orzechowski – Pieniny
To zdjęcie jest bardzo ładnie skomponowane. Wszystko jest tam gdzie powinno być w kadrze. Do tego ślady kursantów na śniegu. Czasami nie musi być widać człowieka na zdjęciu, żeby mógł go tam dostrzec.
Ilona Bratek – Bacowanie
Wyróżniłem też krajobraz z szczyptą imprezy, jaką jest Jesienne Bacowanie na Jasieniu. Piękna jesień, kolorowe namioty, a w tle majestatyczne Tatry. To zdjęcie jest wielowymiarowe i dopełnia życie Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach.
Prace z największą ilością głosów na Facebooku
Magdalena Fabin – „Kawka w Beskidach”
31 głosów
Ilona Bratek – „Bacowanie”
docenione przez publiczność jak i jury
29 głosów
Marek Gańczorz – „Takie tam z pracy”
27 głosów
Gdy doliny śpią pod pierzyną z mgieł i chmur, tam u góry jest już jasno i słońce. Widok z Małego Skrzycznego w kierunku Babiej Góry.
Dawid Orzechowski – „O wschodzie słońca”
27 głosów
Marek Gańczorz – Młaka na szlaku
24 głosy
Na zdjęciu widzimy grupę uczestników kursu SKPB, którzy przemierzają malownicze, choć trudne tereny Beskidów. Na pierwszym planie znajduje się liść Lepiężnika Białego – imponująco duży, zielony, o szerokiej powierzchni. Ten naturalny element służy uczestnikom (pod nim) jako wszechstronne narzędzie – od czapki chroniącej przed słońcem, przez wachlarz do chłodzenia, aż po talerz podczas przerwy. Nauka botaniki przez dotyk jest tutaj kluczowa – poznawanie natury poprzez bezpośredni kontakt z nią. Możemy żyć wśród roślin wiedząc jak z nich korzystać…
Ci kursanci wędrują przez mokradła i bagna, symboliczne dla „młakowych” tras, które są esencją ich przygód. Ich pieśnią przewodnią jest przeróbka „Waka Waka (This Time for Africa)” Shakiry, przemianowana na „Młaka Młaka” – piosenka, która doskonale oddaje charakter ich wypraw.
W oddali, grupa zmierza ku „cudnym manowcom” – miejscu pełnemu spokoju i piękna. Tym razem celem ich podróży są progi w Lalikach, skąd autor (choć autorem jest kto inny) bo autor na zdjęciu kursantów jeździł na kurs do Katowic. Ta trasa to nie tylko geograficzne przemieszczenie, ale też symboliczna podróż w głąb siebie, gdzie każda wyprawa zmienia perspektywę na otaczający świat. To zdjęcie doskonale uchwyca ducha kursu, połączenie tradycji, przygody i bliskości z naturą.
Krzysztof Feruga – Nad Radocyną
Adam Lelek – Beskidzki Blues
18 głosów
„Beskidzki Blues” – W drodze na Jesienne Bacowanie z kursem „Półtora”.
Dawid Orzechowski – „Magura Spiska”
18 głosów
Ponadto do wystawy w Namaste zostały również wyselekcjonowane zdjęcia:
- Basia Mari – „Cienie chmur”
- Dawid Orzechowski – „Pieniny”
- Dawid Orzechowski – „W drodze na szczyt”
- Sebastian Kaszuba – „Tęsknota”
- Ola Kotala – „Zachód”
- Roman Sojda – „Perć”
Będą one dostępne do zobaczenia w Namaste podczas Festiwalu SKPB aż do okolic grudnia. Następnie zgodnie z wolą zarządu zostaną przekazane do wybranych miejsc związanych z SKPB.