Kultura

Malowany Las. Cztery Pory Roku – Lato

Relacja z drugiej z czterech wystaw naszego kołowego fotografa, Jacka Boguckiego

Nie minął jeszcze kwartał od wspólnego świętowania wiosennej edycji cyklu Malowany Las, w Miejskim Domu Kultury „Południe” w Katowicach Piotrowicach (link do relacji z wydarzenia: https://skpb.org/2025/03/25/malowany-las-wernisaz-wiosenny/), a już zostaliśmy zaproszeni na odsłonę letnią! Pierwszego dnia lipca, w gorące, jak przystało na lato, popołudnie, odwiedziliśmy ciekawie zaaranżowaną przestrzeń holu Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach. Nasz przewodnik i fotograf, Jacek Bogucki, zabrał nas do lasu „namalowanego” aparatem fotograficznym. 

Jacek na tle swojej wystawy oraz wielkich zasłon-zdjęć z motywem lasu

Jak tym razem został pokazany las?

Już od wejścia wyobrażenie lasu oddziaływało na różne zmysły przybywających gości. Długie zasłony-zdjęcia zaznaczały przestrzeń wystawy i dawały przedsmak nadchodzących wrażeń. Rozsypane na podłodze szyszki witały w leśnych progach, subtelny zapach sosny unosił się w powietrzu, a w kubeczkach czekały porcje owoców leśnych, wprost rozpływających się swoim orzeźwiającym smakiem w ustach. Jacek witał gości wręczając każdemu broszurę z informacjami na temat wystawy oraz kopertą-niespodzianką, zawierającą nasiona sosny. Podobnie jak brzoza wiosną, sosna została wybrana przez Jacka drzewem przewodnim dla wystawy z dopiskiem „Lato”. Autor wystawy zachęcał, by wysiać nasiona w wybranym przez siebie miejscu i w ten sposób stworzyć dodatkową przestrzeń dla leśnych drzew w swoim otoczeniu. Przywoływał wspomnienie z wakacji spędzanych w dzieciństwie na Roztoczu u babci, która mieszkała w sąsiedztwie lasu pełnego tych majestatycznych drzew o rudych pniach.

Wernisaż wystawy otworzyła pani wicedyrektor Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”, Jowita Hercig, witając zebranych gości i dopytując Jacka o inspiracje, z jakich czerpał, tworząc zdjęcia cyklu Malowany Las oraz o technikę fotografowania, pozwalającą uzyskać malarski efekt. Głos zabrał również kurator wystawy, pan Antoni Kreis, będący członkiem Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, który objął patronatem cykl wystaw Jacka. Opowiedział o swoich dylematach związanych z tematem wielokrotnie już interpretowanym w sztuce, jakimi są cztery pory roku i cykliczność otaczającego nas świata. Zwrócił uwagę na oryginalną technikę wykonania oraz osobistą relację pomiędzy fotografem, a fotografowaną przestrzenią. Sam Autor podkreślił, że główną inspiracją do „malowania” aparatem była jego miłość do otaczającej przyrody i częste wędrówki po lesie, zarówno w górach jak i na nizinach. 

podczas otwarcia wernisażu mogliśmy zobaczyć sporo twarzy z Koła

Wystawa to nie tylko zdjęcia

Część oficjalną wydarzenia uświetniła swoją grą na oboju Weronika Flisek: artystka związana z Janáčkova filharmonie Ostrava. Wybrała utwory o różnorodnej tematyce i wprowadziła radosny, refleksyjny nastrój wśród zgromadzonych gości. Po występie Weroniki przeszliśmy do odkrywania Malowanego Lasu. Nasycone zielenią liści i błękitem nieba zdjęcia, wywołują zapowiadany już malarski efekt. Pionowe, sięgające nieboskłonu linie pni wprowadzają harmonię i poczucie równowagi w tych rozmytych obrazach lasu. Szczególną uwagę przyciąga fotografia przedstawiająca sosnowy las, oprawiona w gałęzie sosny. Pozostałe zdjęcia wydają się unosić pomiędzy płótnem, na którym są wywołane, a krawędziami ram, dzięki oprawom w stylu “American Box”, wykonanych przez Rafała Lustiga. 

Weronika Flisek podczas koncertu inaugurującego wystawę

Goście wernisażu, oprócz zapoznania się z letnią odsłoną cyklu Malowany Las, mieli także okazję obejrzeć i nabyć album fotograficzny o tym samym tytule, wykonany własnoręcznie przez Jacka. Zdjęcia zostały uwiecznione na papierze czerpanym z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, zebrane pomiędzy dębowymi okładkami i zszyty mi techniką belgijską. 

ręcznie robiony album ze zdjęciami Jacka

Latem dni są długie, takie też były rozmowy w kuluarach pomiędzy gośćmi wernisażu, którzy mieli okazję do spotkania ze starymi znajomymi. Grono przewodników, kursantów i sympatyków SKPB w Katowicach jak zwykle dopisało i miało okazję do wymiany wrażeń, doświadczeń i wspólnego spędzenia czasu. Zapewne spotkamy się ponownie jesienią. Jacek serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Malowany Las – Jesień, który odbędzie się 23 września w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu, przy placu Pod Lipami 1. 

Tekst: Martyna Jochemczyk

Foto: Magdalena Darmoń, Grażyna Szyfner, Rafał Opalski, Martyna Jochemczyk

Jak korzystamy z ciasteczek?

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.