• Galeria

    Z naszej galerii

    Polana Stumorgowa, foto: Mateusz Herman

    Jest środek zimy, a w naszej galerii jesienne zdjęcie. Ale kto powiedział, że zimą nie można zamieszczać dobrych zdjęć, bo przedstawiają inna porę roku?

  • Zebranie walne

    Mamy nowy Zarząd

    Dziś, 13. stycznia odbyło się Zebranie Walne SKPB w Katowicach. Poza podziękowaniami dla Zarządu ustępującego po przedłużonej kadencji i przyjęciem kilku uchwał, oczywiście wybrano też nowe władze. Prezesem Koła została Agnieszka Kalisz-Dzik, wiceprezesem Adam Świtalski, skarbnikiem Justyna Suchecka, a sekretarzem Anna Pomykała. Skład Zarządu jako jego członkowie uzupełniają: Piotr Bańczyk, Agata Nowakowska i Bartosz Piekaruś. Nowy Zarządzie – powodzenia!

    Nim odbyły się głosowania, trójkę naszych przewodników uhonorowano Parzenicami. Złote Parzenice otrzymali Agnieszka Kalisz-Dzik i Jakub Pasieka, a Srebrną Parzenicę wręczono Bartoszowi Piekarusiowi. Gratulacje!

  • Relacje

    Jeden weekend – dwa wyjazdy

    10-12 grudnia: jeden weekend – dwa wyjazdy kursowe. Młodsi pojechali w Beskid Sądecki. Jak napisała Agnieszka „(…) w sobotę pierwszym punktem naszej trasy był wodospad Zaskalnik. Mieliśmy też okazję podziwiać przepiękne panoramki, jak się później okazało – tylko przez chwilę. Na całym szlaku do schroniska PTTK Przehyba pogoda – marzenie. Potem jednak wszystko się odwróciło i panoramka z wieży widokowej na Radziejowej przedstawiała się mniej więcej tak, że powiedzieliśmy „co by było widać gdyby” i ruszyliśmy dalej. Na nocleg doszliśmy już po zmroku. Następnego dnia, wędrując z powrotem do Szczawnicy, zobaczyliśmy jeszcze kamień, na którym według legendy przysiadła sama św. Kinga. Po drodze jeszcze panoramka spod Bereśnika, a następnie zwiedzanie Szczawnicy. To był bardzo udany weekend!”

  • Relacje

    W Skoczowie i Cieszynie

    tekst: Aleksandra Łapszyńska foto: Daniel Hering

    W sobotę 4 grudnia odbył się kolejny wyjazd szkoleniowy Kursu Nieprzemakalnego tzw. „miastówka” po Skoczowie i Cieszynie. Kursanci w piękny, grudniowy poranek najpierw za cel obrali sobie Górkę Wilamowicką, wzgórze Kaplicówka – od znajdującej się na jej szczycie kaplicy św. Jana Sarkandra – gdzie przywitała ich wspaniała panorama miasta oraz Beskidów. Kolejno kursanci, spacerując szlakiem skoczowskich zabytków, mieli okazję podziwiać m.in. urokliwy rynek z ratuszem i kamienicami z XVIII i XIX wieku. Zapoznali się też z interesującą historią miasta oraz historią i pamiątkami dwóch ważnych postaci związanych ze Skoczowem – św. Jana Sarkandra i pisarza Gustawa Morcinka.