Logo PTTK

W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz „W górach”

Plakaty promocyjne

Dzięki uprzejmości naszego niezastąpionego Szymona Szkółki dorobiliśmy się pięknych plakatów bazowych, zagroniowych i ogólnokursowych. Gdzie nie spojrzeć wiszą plakaty SKPG Kraków i Harnasi. Nadszedł więc czas, żeby i Nas poznało szersze grono schroniskowych bywalców. Zatem prośba do Was, jeśli wybieracie się na wyprawę – zabierzcie że sobą plakaty i rozwieście je w schroniskach/chatkach/innych miejscach.

Plakaty są do odebrania w siedzibie oraz w Namaste.

Poniżej link do Excela, gdzie stworzyliśmy listę miejsc do których trzeba dotrzeć podzielone wg pasm. Jeśli umieścicie gdzieś plakaty zaznaczcie dane miejsce zielonym kolorem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ti65M1hbN_VXFXog9M4HZqSvG9pQuK0gZlPcG7RKIoI/edit?usp=sharing&fbclid=IwAR2Cl88XBbb0JN-ur6JUPNHtiTVY7qE3hqWKqV5E9_1sg_5mNudja9_u238

Plakat Zagroń
Kurs przewodnicki
Plakat Bazy

Pierwsze Wiosenne Śpiewanki na Zagroniu


Zagroń, nasz pachnący drewnem i górskim życiem dom kołowy postanawia otworzyć się na nową inicjatywę. Rada Chaty pod przewodnictwem Asi Sztuk oraz Joli Mazurek inauguruje pierwsze z wielu spotkań śpiewankowych. To znakomity pretekst, aby odwiedzić naszą chatę i zobaczyć ile już pozmieniało się w niej na przestrzeni ostatniego czasu. To oczywiście również świetna okazja, aby wraz z towarzystwem spędzić miło czas przy akompaniamencie gitar oraz śpiewać aż do utraty tchu.

Czytaj dalej

Rabka – Miasto Dzieci Świata

Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00.

🔸Tym razem naszą gościnią będzie Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka stale współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym”, autorka książki “Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”.

🔸W trakcie spotkania będziemy rozmawiać o najnowszej książce autorki pt. “Miasto Dzieci Świata”, która miała swoją premierę z końcem kwietnia obecnego roku. Autorka w swoim dziele opisuje codzienność uzdrowiska w Rabce-Zdroju na przestrzeni lat, a także przybliża losy dzieci skierowanych tu na leczenie. Wydaje się, że klimat uzdrowiska można określić mianem “sielanka”, zwłaszcza w odniesieniu do tytułu, a jednak już pierwszy rozdział książki
rozwiewa to złudzenie. Historia okazuje się dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza kiedy do głosu dochodzą wydarzenia wojenne oraz sytuacja społeczna i gospodarcza krainy
ironicznie nazywanej Golicją i Głodomerią.

📆21 maja 📌Meet 🕖19:00

🪛Technikalia:
aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w ten link: https://meet.google.com/wim-ndvw-idy, następnie zostaniemy przekierowani na stronę, na której będzie odbywać się spotkanie.
Spotkanie rozpocznie się punktualnie o 19:00.
Prosimy o wyłączenie mikrofonu oraz kamery, aby nie obciążać zbytnio połączenia.

Po rajdzie tropami zbrodni

Nasze Koło wraz z Wydawnictwem Czarne poprowadziło Rajd promujący wydanie nowej książki Jędrzeja Pasierskiego pt. „Źródło”. Oto co mogliśmy przeczytać na Facebook-u samego autora i naszego przewodnika:

A śnieg ukrył ślady, które zostawił morderca.
W tym kierunku nieświadomie podążali wędrowcy…

Zaczynaliśmy naszą wyprawę wiosną, kontynuowaliśmy zimą, a skończyliśmy na czymś w rodzaju przedwiośnia Na halach były jaskinie, opuszczone szałasy i koliby. A na końcu i ona: Hala Łabowska. Zjedliśmy słynne placki Romy i rozpoczęliśmy drogę powrotną, która skończyła się przy Potoku – bo może pora zdradzić, że taki był pierwotny tytuł „Źródła”.

Dziękuję za wspaniałe towarzystwo, a Łukaszowi Kornasiowi za przewodnictwo i opowieści. Studenckiemu Kołu Przewodników Beskidzkich z Katowic oraz Wydawnictwu Czarne dzięki za organizację wyprawy, której aura zaskoczyła wszystkich.

W końcu jednak zaskoczenie to znak rozpoznawczy kryminału, prawda?

Jędrzej pasierski
Skromna, ale dzielna ekipa, która wyruszyła śladami twórczości Jędrzeja Pasierskiego
Czytaj dalej

Rajd Nocny: Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!

Witejcie Roztomili!
Chcieli my Wŏs zaprosić na latosi Rajd Nocny – Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!
W dniach 17-19 mŏja we Beskidzie Żywieckim zaplanowali my 4 roztōmajte trasy, co zaprowadzom Wŏs wszyjskich do finałowego fajeru na Hali Górowy, kerŏ napocznie sie we sobotã 18.05 ô 18:00. Atrakcyj, szpasu i graczek bydzie co niy miara!
Pyrsk!
——————–
Witajcie!
Chcieliśmy Was zaprosić na tegoroczny Rajd Nocny – Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!
W dniach 17-19 maja na szlakach Beskidu Żywieckiego zaplanowaliśmy 4 różne trasy, które doprowadzą Was wszystkich do finałowej imprezy na Hali Górowej, która rozpocznie się w sobotę 18.05 o 18:00. Atrakcji, zabaw i gier będzie co nie miara!
Do zobaczenia!

fragment tegorocznego plakatu autorstwa Szymona Szkółki
Czytaj dalej

Wyjazd geologiczny Kursu Kolejkowego

Synkliny, antykliny, laminacje, hieroglify, okna tektoniczne – dla przeciętnego turysty nazwy te stanowić mogą nie lada zagadkę. Czy jednak podobną zagwozdkę stanowią dla kursantów SKPB? Na pewno nie dla tych, którzy wzięli udział w wyjeździe geologicznym! Bo choć wykład z geologii dostarczył sporo wiedzy teoretycznej, tak dopiero zobaczenie (a czasem dotknięcie, lub nawet posmakowanie) pewnych zjawisk, czy obiektów na żywo, pozwala ułożyć sobie zawiłe geologiczne tematy w głowie.

Romek objaśnia kursantom Kursu Kolejkowego na mapie zawiłości geologiczne
Czytaj dalej