Logo PTTK

W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz „W górach”

Spotkanie wtorkowe z prof. drem hab. Pawłem Valde-Nowakiem

Cześć,

w tym miesiącu wracamy do spotkań wtorkowych :)

Przyjedzie do nas z wykładem prof. dr hab Paweł Valde-Nowak, archeolog związany na codzień z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wśród obszarów jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. początki pasterstwa (transhumancji) oraz archeologia obszarów górskich. W latach 2007-2011 był kierownikiem projektu Jaskinia w Obłazowej “Sekwencja kultur na tle zmian środowiska przyrodniczego młodszego plejstocenu”. Podczas wykładu zostanie skrótowo przedstawiony aktualny stan badań nad najdawniejszym osadnictwem Podhala na tle archeologii Polskich Karpat Zachodnich. Obejmuje czasy człowieka neandertalskiego i wczesnego Homo sapiens. Szczególnym komentarzem objęta zostanie Jaskinia w Obłazowej w Nowej Białej, pow. Nowy Targ z powodu odkrycia w niej depozytu zabytków górnopaleolitycznych z przedmiotem z ciosu mamuta, który uznany został za najstarszy na świecie bumerang, a także kamiennej plakietki “venus”, typowej dla późnopaleolitycznej sztuki kultury magdaleńskiej.

Spotkanie odbędzie się jak zawsze w COP w Katowicach, przy ulicy Kopernika 14, 29.11 o godz. 18.30. Zapraszamy:)

Wyniki konkursu o Beskidzie Wyspowym

Zakończyliśmy mini konkurs dotyczący Beskidu Wyspowego – czas więc podać jego wyniki i ujawnić zwycięzców. Nim to jednak nastąpi omówimy Wasze odpowiedzi. Pierwsze pytanie „jakie miejsce w Beskidzie Wyspowym jest związane z działalnością Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Mężczyzn?” nie sprawiło Wam kłopotu, mimo że nazwę organizacji podaliśmy po polsku, a nie w bardziej znanym angielskim skrócie YMCA. Prawidłowa odpowiedź brzmi: “Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” w Kasince Małej”. Bazą zarządza obecnie Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. „Szarych Szeregów” w Krakowie, ale gdy powstawała w 1923 r. była własnością właśnie stowarzyszenia YMCA. Pomijając nieliczne zbyt ogólne odpowiedzi w rodzaju „Lubogoszcz”, niemal wszyscy z Was odpowiedzieli prawidłowo.

Czytaj dalej

Nasz człowiek nagrodzony

W internecie można przeczytać, że 21 października w Żywcu rozstrzygnięto V edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego, który w tym roku odbył się pod hasłem “Magia Beskidów – beskidzka architektura”. Trzecią miejsce zdobył Jacek Bogucki (gratulacje!), a jedną z jego nagrodzonych prac zobaczycie, gdy klikniecie w zdjęcie. Konkurs organizował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Żywiecki Klub Fotograficzny PTTK.

Taki mały konkurs – czy są wyniki?

Na wyniki niestety jeszcze za wcześnie. Konkurs trwa już kilka dni, ale jak do tej pory nie mamy zwycięzców. Może zaważył tu Wasz pośpiech, a może rzeczy dla niektórych z Was oczywiste, wcale takie oczywiste nie są. W związku z tym postanowiliśmy, że:

  • konkurs będzie trwał jeszcze tydzień (do 13 listopada, godz. 23:59),
  • Ci, którzy już raz wysłali odpowiedzi, mogą to zrobić ponownie,
  • nagrody rozlosujemy wśród tych, którzy udzielą dwóch dobrych odpowiedzi.

Życzymy powodzenia – autorzy 555 zagadek

Taki mały konkurs – pytania

Oto nasze pytania konkursowe:
1. Jakie miejsce w Beskidzie Wyspowym jest związane z działalnością Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Mężczyzn?

2. Który szlak pieszy wyznakowany jednym kolorem i głównie w Beskidzie Wyspowym jest najdłuższy?

Pamiętajcie, kto pierwszy – ten lepszy, ale więcej o zasadach konkursu dowiecie się z wpisu poniżej.

autorzy 555 zagadek