-
W cieniu cieszyńskich macew
Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00.
📆18 czerwca 📌Meet 🕖19:00
-
Rabka – Miasto Dzieci Świata
Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00. -
Spotkanie Wtorkowe: Jak góry inspirują pisarza
Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi. Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00.

-
Spotkanie Wtorkowe: “Bukowe lasy Bieszczadów na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”
Mamy przyjemność zaprosić na Marcowe Spotkanie Wtorkowe, które odbędzie się 19 marca, czyli tradycyjnie w trzeci wtorek miesiąca:)
Naszym gościem będzie dr inż. Stanisław Kucharzyk, pełniący funkcję zastępcy dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Porozmawiamy o specyfice lasów bukowych w ogólności oraz tych ich częściach BdPN wpisanych na listę UNESCO w szczególności. Są to górna część zlewni potoku Wołosatka oraz potoku Terebowiec, obszar na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, a także teren najstarszego bieszczadzkiego rezerwatu “U źródeł Solinki” oraz buczyny przygrzbietowe w Paśmie Granicznym i na zboczach Małej i Wielkiej Rawki. Europejskie lasy bukowe zostały nominowane z uwagi na wybitny przykład ewaluacji biologicznej i ekologicznej systemów lądowych, trwającej od czasów polodowcowych, a ich ochrona jest niezbędna do zrozumienia kształtowania się zasięgu buka na półkuli północnej w całym spektrum środowiskowym.
-
Spotkanie Wtorkowe: Czy leśnictwo to tylko wycinanie drzew?
Podczas naszego spotkania 20 lutego prelegent opowie: o typowym dniu leśniczego w pracy, a także o jego śladach, które najczęściej zostawia w postaci oznaczeń farby na drzewach. Czy taka kropka na drzewie oznacza potencjalnego kandydata do wycięcia, a może coś zupełnie innego? Kiedy można lub nie można wchodzić do lasu podczas wycinki oraz skąd czerpać informacje o prowadzonej zrywce? Jaki wpływ ma praca leśnika na nas jako przewodników oraz turystów? Ponadto będzie to znakomita okazja, aby zadać mu frapujące pytania, na które nie mogliśmy wcześniej znaleźć odpowiedzi.
Gościem i prelegentem lutowego Spotkania Wtorkowego będzie nadleśniczy nadleśnictwa Łosie w Beskidzie Niskim. Nasz prelegent jest bardzo aktywnym przedstawicielem swojego zawodu, kocha swoją pracę oraz lubi dzielić tym się z innymi. Jest również współtwórcą bardzo ciekawego materiału promującego działalność Lasów Państwowych na stulecie ich istnienia.
-
Tradycje bożonarodzeniowe w prawosławiu
Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe – pierwsze w tym roku kalendarzowym! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Tym razem naszym gościem będzie Grzegorz Wasiluk absolwent seminarium Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Prowadzi kanał „Dzwonnik” na YouTube, w którym krótko przedstawia informacje dotyczące prawosławia, a także nagrywa swoje „koncerty” na dzwonach liturgicznych w cerkwiach, katedrach i klasztorach prawosławnych.