23 stycznia Walne Zebranie SKPB. W skład nowego Zarządu weszli:
Dorota Perenc – prezes, Agnieszka Kalisz-Dzik – wiceprezes, Adrian Zieliński – sekretarz, Roman Sojda – skarbnik oraz Karolina Biber, Bartosz Piekaruś i Krzysztof Słaby jako członkowie.
Także w styczniu około 60 osób wzięło udział w III Festiwalu SKPB, który odbył się w Klubie Podróżników Namaste.
23 – 25 lutego – Fasolka Po raz kolejny w Brennej-Leśnicy członkowie SKPB (i nie tylko oni) mogli pochwalić się swoimi indywidualnymi dokonaniach w górach, na wyżynach i na nizinach. Opowieści o Alpach, Islandii, Hiszpanii, Gruzji, Gorganach, Syberii, Filipinach, Izraelu i Jordanii wysłuchało ponad 80 osób.
28 lutego Spotkanie organizacyjne nowego kursu przewodnickiego, na które przybyło ok. 60 osób. Do dużego zainteresowania kursem niewątpliwie przyczynił się sukces styczniowego festiwalu SKPB w Namaste. Szefami kursu zostali: Arek Imiela, Dorota Perenc, Bartosz Piekaruś i Agnieszka Świerc.
17 marca – Weekend z górami W ramach naszej akcji kierowanej do wszystkich chętnych mimo niesprzyjającej pogody dziewięcioro turystów wędrowało po Beskidzie Małym.
24 – 25 marca – Kwadratlon Nasza przedstawicielka brała udział w Kwadratlonie zorganizowanym przez SKPB Łódź.
27 marca Wykład szkoleniowy dla członków SKPB. Na dobry początek pani dr Alicja Barć przedstawiła wykład „Niedoceniane zasoby przyrody Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego – atrakcyjnych turystycznie mezoregionów Polski”. Wykładu wysłuchało kilkanaście osób.
W marcu pożegnaliśmy na zawsze Jana Trzeciaka – naszego kolegę, członka SKPB i przewodnika beskidzkiego.
14 – 15 kwietnia – Weekend z górami Na trasę po Beskidzie Żywieckim wyruszyło i na metę dotarło 15 osób.
24 kwietnia Drugi wykład szkoleniowy dla członków SKPB. Prelegentem był Witold Brol, który przybliżył nam historię mniej znanych zakątków Beskidu Wyspowego.
25 kwietnia W Klubie Podróżników „Namaste” w Katowicach odbyły się – już dziesiąte z kolei – Śpiewanki SKPB Katowice. Jak na jubileusz przystało, organizatorzy przygotowali kilka atrakcji, m.in. konkurs na wypatrywanie kozy. Były nagrody!
Ponadto w kwietniu troje członków SKPB: Karolina Biber, Arkadiusz Imiela i Roman Sojda zdało przed komisją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego egzamin na przewodnika górskiego klasy III uprawnionego na obszar Beskidów, a nasi koledzy: Grzegorz Luranc i Bartosz Piekaruś z wynikiem pozytywnym zaliczyli kurs UIMLA.
12 i 13 maja W Chacie na Zagroniu (i wokół niej) miały miejsce warsztaty wikliniarskie. Uczestnicy wykonali m.in. nowy oplot skarpy przy ognisku oraz posadzili plantację wikliny.
18 – 20 maja Kolejny Rajd Nocny, przygotowywany głównie przez kursantów kursu pelikanowego. Na metę na Hali Górowej, dotarło blisko siedemdziesiąt osób. Hasło przewodnie imprezy brzmiało „Noc w tropikach”.
15 – 17 czerwca Jak co roku od lat na Polanie Głuchaczki stanęła baza namiotowa. Pojawiły się w niej nowe namioty i nowa toaleta, przed wiatą stanął nowy stolik, odnowione zostały stoły w wiacie i poprawiona instalacja wodna, a podesty zostały zmodernizowane.
22 – 24 czerwca Nowe lateksy, nowy kibelek i nowy prysznic, to niektóre z nowości w bazie namiotowej na Polanie Wały. Baza stanęła wspólnym wysiłkiem gromady ludzi: przewodników, sympatyków i kursantów, walczących o jej kształt w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych – przy niskiej temperaturze i w deszczu padającym z małymi przerwami.
27 czerwca W Klubie Podróżników Namaste podczas tradycyjnych Śpiewanek miała miejsce prezentacja wyników i prac nagrodzonych w konkursach fotograficznym i literackim. W konkursie fotograficznym miejsce III zajął Michał „Ave” Skrzypek za zdjęcie pt. „Wełnianka”. Miejsce II przyznano Jonaszowi Gajewskiemu (za zdjęcie bez nazwy). Miejsce I zdobył Jacek Bogucki za zdjęcie pt. „Nocny ogień”. W konkursie literackim jury nagrodziło pracę Agaty Nowakowskiej pt. „Moja ostatnia ucieczka”. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bonów rabatowych oraz przewodniki po górach Europy.
27 – 29 lipca W tych dniach odbyła się XII Wyrypa Beskidzka. Organizatorzy Wyrypy wymyślili trzy trasy. Pierwsza liczyła ok. 50 km, druga ok. 100 km, a trzecia kilometrów nieco ponad 150. W Wyrypie wystartowało 215 uczestników, z których 180 dotarło do mety. W nocy z 27 na 28 lipca dla wyrypowiczów załatwiono dodatkową atrakcję: całkowite i trwające grubo ponad godzinę zaćmienie księżyca.
15 – 26 sierpnia Danielkowy Zlot Gwiaździsty. Włączyliśmy się w pomoc przy organizacji imprezy, goszcząc rajdowiczów na Głuchaczkach i Zagroniu.
1 – 2 września Zakończył się sezon bazowy i bazy namiotowe zostały zwinięte. Funkcję szefa bazy na Głuchaczkach Dorota Tyralik przekazała Basi i Adamowi Matyszokom oraz Tomkowi Pączkowi.
22 września Do Doliny Będkowskiej na kolejną kołową Imprezę na Orientację dotarło czworo przewodników i czworo kursantów kursu pelikanowego. Niektórzy po bieganiu po lesie z mapą zdążyli jeszcze tego dnia załoić na Sokolicy.
6 – 7 października W Istebnej świętowaliśmy 55 rocznicę powstania SKPB Katowice, a na obchody trwające niemal do rana przybyło 99 osób.
19 – 21 października W tych dniach, pod hasłem „Zbójowanie na polanie”, miało miejsce XL Jesienne Bacowanie na Jasieniu. Wzięło w nim udział ponad 110 uczestników i to mimo niesprzyjającej pogody. Organizatorami imprezy byli kursanci z kursu 2018/2019, którzy przygotowali trzy trasy piesze po Beskidzie Wyspowym.
27 października Na Zagroniu miał miejsce weekend drzewny.
14 listopada W auli WBiOŚ w Katowicach dr hab. Jarosław Balon przedstawił wykład na temat nowej regionalizacji Beskidów. Ciekawej prelekcji wysłuchało blisko 70 osób, w tym przewodnicy, Sympatycy i kursanci z naszego Koła oraz zaproszeni goście, a po jej zakończeniu do prowadzącego padło z sali wiele pytań.
24 i 25 listopada oraz 1 grudnia Egzamin wewnętrzny kończący kurs przewodnicki 2017 – 2018. Podeszło do niego trzech kursantów: Jacek Bogucki, Janusz Godziek i Dominik Kaszuba i wszyscy oni egzamin zaliczyli z wynikiem pozytywnym.
8 grudnia Podczas tradycyjnej kołowej wigilii w bacówce na Hali Górowej zasłużone blachy Sympatyków SKPB Katowice otrzymało dwóch naszych kolegów: Marcin J. i Szymon Szkółka.
Zabawą na Zagroniu pożegnaliśmy rok 2018.