23 stycznia Walne Zebranie SKPB. W skład nowego Zarządu weszli:
Dorota Perenc – prezes, Agnieszka Kalisz-Dzik – wiceprezes, Adrian Zieliński – sekretarz, Roman Sojda – skarbnik oraz Karolina Biber, Bartosz Piekaruś i Krzysztof Słaby jako członkowie.
Także w styczniu około 60 osób wzięło udział w III Festiwalu SKPB, który odbył się w  Klubie Podróżników Namaste.

23 – 25 lutego – Fasolka Po raz kolejny w Brennej-Leśnicy członkowie SKPB (i nie tylko oni) mogli pochwalić się swoimi indywidualnymi dokonaniach w górach, na wyżynach i na nizinach. Opowieści o Alpach, Islandii, Hiszpanii, Gruzji, Gorganach, Syberii, Filipinach, Izraelu i Jordanii wysłuchało ponad 80 osób.

28 lutego Spotkanie organizacyjne nowego kursu przewodnickiego, na które przybyło ok. 60 osób. Do dużego zainteresowania kursem niewątpliwie przyczynił się sukces zorganizowanego przy dużym udziale Arka Imieli styczniowego festiwalu SKPB w Namaste. Szefami kursu zostali: Arek Imiela, Dorota Perenc, Bartosz Piekaruś i Agnieszka Świerc.

17 marcaWeekend z górami W ramach naszej akcji kierowanej do wszystkich chętnych mimo niesprzyjającej pogody dziewięcioro turystów wędrowało po Beskidzie Małym. Wycieczkę prowadziła Karolina Biber.

24 – 25 marcaKwadratlon Nasza przedstawicielka – Ania Pomykała – brała udział w Kwadratlonie zorganizowanym przez SKPB Łódź.

27 marca Z inicjatywy Edka Kudelskiego odbyła się prelekcja szkoleniowa dla członków SKPB. Na dobry początek pani dr Alicja Barć przedstawiła wykład „Niedoceniane zasoby przyrody Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego – atrakcyjnych turystycznie mezoregionów Polski”. Wykładu wysłuchało kilkanaście osób.

W marcu pożegnaliśmy na zawsze Jana Trzeciaka – naszego kolegę, członka SKPB i przewodnika beskidzkiego.

14 – 15 kwietnia –  Weekend z górami Na trasę po Beskidzie Żywieckim wyruszyło i na metę dotarło 15 osób. Prowadzenie wycieczki – Konrad Kamiński.

24 kwietnia Drugi wykład szkoleniowy dla członków SKPB. Prelegentem był Witold Brol, który przybliżył nam historię mniej znanych zakątków Beskidu Wyspowego.

25 kwietnia W  Klubie Podróżników „Namaste” w Katowicach odbyły się – już dziesiąte z kolei –  Śpiewanki SKPB Katowice. Jak na jubileusz przystało, organizatorzy przygotowali kilka atrakcji, m.in.  konkurs na wypatrywanie kozy. Były nagrody!

Ponadto w kwietniu troje członków SKPB: Karolina Biber, Arkadiusz Imiela i Roman Sojda zdało przed komisją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego egzamin na przewodnika górskiego klasy III uprawnionego na obszar Beskidów, a nasi koledzy: Grzegorz Luranc i Bartosz Piekaruś z wynikiem pozytywnym zaliczyli kurs UIMLA.

12 i 13 maja W Chacie na Zagroniu (i wokół niej) miały miejsce warsztaty wikliniarskie. Uczestnicy wykonali m.in. nowy oplot skarpy przy ognisku oraz posadzili plantację wikliny.

18 – 20 maja Kolejny Rajd Nocny, przygotowywany głównie przez kursantów kursu pelikanowego. Na metę na Hali Górowej, dotarło blisko siedemdziesiąt osób. Hasło przewodnie imprezy brzmiało „Noc w tropikach”.

15 – 17 czerwca Jak co roku od lat na Polanie Głuchaczki stanęła baza namiotowa. Pojawiły się w niej nowe namioty i nowa toaleta, przed wiatą stanął nowy stolik, odnowione zostały stoły w wiacie i poprawiona instalacja wodna, a podesty zostały zmodernizowane.

22 – 24 czerwca Nowe lateksy, nowy kibelek i nowy prysznic, to niektóre z nowości w bazie namiotowej na Polanie Wały. Baza stanęła wspólnym wysiłkiem gromady ludzi: przewodników, sympatyków i kursantów, walczących o jej kształt w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych – przy niskiej temperaturze i w deszczu padającym z małymi przerwami.

27 czerwca W Klubie Podróżników Namaste podczas tradycyjnych Śpiewanek miała miejsce prezentacja wyników i prac nagrodzonych w konkursach fotograficznym i literackim. W konkursie fotograficznym miejsce III zajął Michał „Ave” Skrzypek za zdjęcie pt. „Wełnianka”. Miejsce II przyznano Jonaszowi Gajewskiemu (za zdjęcie bez nazwy). Miejsce I zdobył Jacek Bogucki za zdjęcie pt. „Nocny ogień”. W konkursie literackim jury nagrodziło pracę Agaty Nowakowskiej pt. „Moja ostatnia ucieczka”. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bonów rabatowych oraz przewodniki po górach Europy. Konkurs wymyślił , zorganizował i nagrody załatwił Roman Sojda, a jurorami byli: Dariusz Gacek, Paweł Szygulski, Radosław Truś i Edward Wieczorek.

27 – 29 lipca W tych dniach odbyła się XII Wyrypa Beskidzka. Organizatorzy Wyrypy (głównie Marek Karweta) wymyślili trzy trasy. Pierwsza liczyła ok. 50 km, druga ok. 100 km, a trzecia kilometrów nieco ponad 150. W Wyrypie wystartowało 215 uczestników, z których 180 dotarło do mety. W nocy z 27 na 28 lipca dla wyrypowiczów załatwiono dodatkową atrakcję: całkowite i trwające grubo ponad godzinę zaćmienie księżyca.

15 – 26 sierpnia Danielkowy Zlot Gwiaździsty. Włączyliśmy się w pomoc przy organizacji imprezy, goszcząc rajdowiczów na Głuchaczkach i Zagroniu. Szczególne zasługi były udziałem Wojtka Gąsowskiego, Kasi Lisieckiej, Kijka i koordynatorki – Karoliny Biber.

1 – 2 września Zakończył się sezon bazowy i bazy namiotowe zostały zwinięte. Funkcję szefa bazy na Głuchaczkach Dorota Tyralik przekazała Basi i Adamowi Matyszokom oraz Tomkowi Pączkowi.

22 września Do Doliny Będkowskiej na kolejną kołową Imprezę na Orientację dotarło czworo przewodników i czworo kursantów kursu pelikanowego. Najszybciej 16 punktów kontrolnych odnaleźli w terenie Zuzanna Gowik i Michał „Ave” Skrzypek. Niewiele dłużej od nich robił to Wojtek Sitko, który z kolei jako pierwszy prawidłowo odpowiedział na konkursowe pytanie. Ave i Wojtek zdążyli jeszcze tego dnia załoić na Sokolicy. Imprezę zorganizowali Michał Rakoczy i Roman Sojda.

6 – 7 października W Istebnej świętowaliśmy 55 rocznicę powstania SKPB Katowice, a na obchody trwające niemal do rana przybyło 99 osób. Podziękowania należą się Piotrowi Bednorzowi za przygotowanie prezentacji dotyczącej początków SKPB i przekazanie materiałów do archiwum Koła, Łukaszowi Bratkowi za pomoc przy drukowaniu zaproszeń, Frankowi Chwili za wspominkową prezentację i oprawę muzyczną, Arkowi Imieli za przygotowanie i prowadzenie śpiewanek oraz udostępnienie komputera, Agnieszce Kalisz-Dzik za wiele pomocnych rad udzielonych podczas organizacji lecia, a jej mamie za przygotowanie pysznego tortu z okolicznościowym napisem, Kasi Kowalskiej i Markowi Bytomiowi oraz Basi i Adamowi Matyszokom za pomoc w transporcie materiałów do i z Istebnej, Maciejowi Michalakowi za opracowanie klauzuli dotyczącej RODO, Bartoszowi Piekarusiowi za dokonanie ustaleń z gospodarzami ośrodka i prelegentami oraz prowadzenie naszego spotkania, Ani Pomykale za prezentację dotyczącą najnowszej historii Koła oraz za pomoc w zakwaterowaniu uczestników uroczystości, Romanowi Sojdzie za przygotowanie śpiewnika, czuwanie nad organizacją uroczystości i za obsługę sklepiku działającego podczas spotkania, Bogusławowi Stanowskiemu za projekt zaproszeń, ich ręczne wypisanie oraz za projekt pamiątkowych znaczków, a także za udostępnienie archiwalnych zdjęć i grafik, Szymonowi Szkółce za przygotowanie projektu okładki śpiewnika, Bogdanowi Zwolińskiemu za przygotowanie i udostępnienie archiwalnych zdjęć i grafik, Dorocie Perenc, za koordynowanie tych działań i zakwaterowanie niemal setki ludzi oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy organizacji. Osobne podziękowania należą się wszystkim, którzy na nasze lecie przybyli i spędzili wspólnie czas oraz delegacjom z zaprzyjaźnionych Kół: SKPG Kraków i SKPB Warszawa za obecność, miłe życzenia i ciepłe słowa pod naszym adresem..

19 – 21 października W tych dniach, pod hasłem „Zbójowanie na polanie”, miało miejsce XL Jesienne Bacowanie na Jasieniu. Wzięło w nim udział ponad 110 uczestników i to mimo niesprzyjającej pogody. Organizatorami imprezy byli kursanci z kursu 2018/2019, którzy przygotowali trzy trasy piesze po Beskidzie Wyspowym.

27 października Na Zagroniu miał miejsce weekend drzewny. Wymieńmy tych najbardziej zaangażowanych: Karolina Biber (z mamą), Kinga Brzeszcz, Edyta Łańduch, Ania Pomykała, Mateusz Brzeszcz, Kijek, Robert Konior i Mateusz Motyl, a także Dominik, Paweł i Piotr.

14 listopada Po dłuższej przerwie powrócono do spotkań szkoleniowych. W auli WBiOŚ w Katowicach dr hab. Jarosław Balon przedstawił wykład na temat nowej regionalizacji Beskidów. Ciekawej prelekcji wysłuchało blisko 70 osób, w tym przewodnicy, Sympatycy i kursanci z naszego Koła oraz zaproszeni goście, a po jej zakończeniu do prowadzącego padło z sali wiele pytań. Spotkanie zorganizował i poprowadził Roman Sojda.

24 i 25 listopada oraz 1 grudnia Egzamin wewnętrzny kończący kurs przewodnicki 2017 – 2018. Podeszło do niego trzech kursantów: Jacek Bogucki, Janusz Godziek i Dominik Kaszuba i wszyscy oni egzamin zaliczyli z wynikiem pozytywnym.

8 grudnia Podczas tradycyjnej kołowej wigilii w bacówce na Hali Górowej zasłużone blachy Sympatyków SKPB Katowice otrzymało dwóch naszych kolegów: Kijek. i Szymon Szkółka.

Przez niemal cały rok co miesiąc w Klubie Podróżnika Namaste odbywały się Śpiewanki, przygotowywane głównie przez Arka Imielę.

Zabawą na Zagroniu pożegnaliśmy rok 2018.