Archiwa: Relacje

Szkolenie “goprowskie”

W dniach 09-11.09.2022 r. w Chacie na Zagroniu odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w górach, tzw. “goprowskie”. Tegoroczna edycja była w głównej mierze przewidziana dla przewodników i skupiała się na aspektach związanych z pierwszą pomocą. W piątkowy wieczór uczestnicy rozwiązywali testy dotyczące m.in. zagadnień z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na koniec zajęć przeprowadzono pozorowaną akcję ratunkową turysty, który doznał urazu stawu kolanowego, nie był w stanie kontynuować wędrówki i wpadł w drugi stopień hipotermii. Działaniom nadano wiele realizmu, ponieważ przewodnicy nie znali poszkodowanych, a fakt, że musieli działać w porozumieniu z Centralną Stacją Ratunkową Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku dodatkowo wpływał na podniesienie adrenaliny.

Po zakończeniu działań, przy watrze, nastąpiło uroczyste Blachowanie. Z rąk Pani Prezes blachę Sympatyka SKPB Katowice otrzymał Paweł “Byku” Szymik. Szkolenie było idealnym momentem na przyznanie wyróżnienia, ponieważ Paweł od wielu lat jest współorganizatorem “goprowskiego”. Jako ratownik medyczny z zawodu prowadził również wykłady z pierwszej pomocy na kursach przewodnickich, a swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje kursantom w sposób zapadający w pamięć. Wiele razy brał udział w rozbijaniach naszych baz namiotowych czy remoncie Jasienia. 

Sobotę przewodnicy spędzili na nauce i doskonaleniu działań z pierwszej pomocy, używania AED, czy tamowania krwotoków. Wszystkie zdobyte umiejętności przećwiczono podczas scenek. Scenariusze działań przewidywały wypadek komunikacyjny, uraz związany z wbiciem siekiery w nogę, czy upadek ze schodów. Prowadzący zadbali o jak największy realizm sytuacji, więc konieczne było użycie gaśnicy samochodowej czy stazy taktycznej. Na koniec zajęć przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące pożarów. 

Oby zdobyta wiedza nigdy nie musiała się przydać.

tekst i zdjęcia: Michał Wilczek (zdjęcia otwierają się po kliknięciu w nie)

Blachowanie po latach

Po blachowaniu, foto: Roman Sojda

Kilkanaście osób uczestniczyło w miłej uroczystości, jaka miała miejsce 24 sierpnia w COP w Katowicach. Blachę SKPB z nr 352 wręczono Bolesławowi Korczyńskiemu, który uprawnienia przewodnika beskidzkiego zdobył w 1968 r., czyli zanim pojawiły się nasze trójkątne odznaki. Kolega Korczyński odebrał także blachę nr 353 w imieniu swojej żony Ewy, która jest przewodnikiem od tego samego roku. Państwo Korczyńscy od wielu lat mieszkają w Australii, tym bardziej cieszy więc fakt, że nadal interesują się tym co dzieje się w Kole. Po części oficjalnej był jeszcze czas, by posłuchać opowieści o życiu na antypodach, także o australijskich górach.

Kilka godzin wcześniej zaległą blachę z nr 345 wręczono kol. Herbertowi Kubaczowi, który swoje uprawnienia uzyskał również w 1968 r.

Spotkanie przy kapliczce na polanie Skalne

Taką tabliczkę umieszczono na tylnej ścianie kapliczki (zdjęcie z profilu SKPB na fb)

W tym roku minęło 10 lat od czasu, gdy na polanie Skalne w Beskidzie Wyspowym stanęła kapliczka Matki Bożej Królowej Polski, wybudowana z inicjatywy i przy dużym wkładzie pracy grupy przewodników i sympatyków SKPB. Była to dobra okazja aby 9 lipca spotkać się ponownie w bacówce na Jasieniu i w miłej atmosferze, przy herbatce i ciasteczkach, powspominać spędzony tu czas i wcześniejsze lata w SKPB. Wspominano między innymi „Szlak Bacówkowy”, „Bacowania”, początki baz namiotowych, sylwestry, przejścia przewodnickie, imprezy, kolejne remonty bacówki i oczywiście budowę kapliczki.

Czytaj dalej

XIV Wyrypa Beskidzka już za nami

Przed startem przy stacji w Soli (zdjęcie z profilu SKPB na fb)

Po dwóch latach przerwy Wyrypa wróciła do kalendarza imprez. Miejmy nadzieję, że już na stałe. W piątek 8 lipca ze stacji kolejowej w Soli 79 osób ruszyło na trasę wiodącą przez Rachowiec, Wielką Raczę, Przegibek, Rycerzową, Muńcuł do Chaty na Zagroniu. Tam każdy uczestnik mógł zjeść pyszną fasolkę i zakończyć marsz po przebyciu 50 km lub ruszyć na następną “pięćdziesiątkę” przez Rajczę, Suchą Górę, Halę Boraczą, Romankę, Halę Miziową i Rysiankę z powrotem na Zagroń. Trasę 100 km przeszło czterech uczestników, jednak gratulacje należą się wszystkim, którzy pokonali własne słabości, stawili czoło dystansowi i niezbyt dobrej pogodzie.

Rajd Nocny 2022 – kilka zdjęć, kilka faktów

autorzy wykorzystanych zdjęć: Jacek Bogucki i Mateusz Herman

Na Halę Górową wędrowano w tym roku czterema trasami.  Grupy prowadzili: Bartek, Basia, Daniel,  Grzegorz, Jacek, Kasia, Kuba, Łukasz, Patryk, Sylwia i Tomek, pod okiem Adama, Agaty, Doroty, Jacka i Marcina.  Na mecie tym razem był bigos, a po nim już tradycyjnie: quizy, konkursy, zabawy, śpiewy i muzykowanie. Dużo śpiewów i dużo muzykowania. Część uczestników przywitała wschód słońca na szczycie Pilska. Rajd Nocny przygotowały kursy nieprzemakalny i wodociągowy.