Pani Regina Wicher – etnografka, regionalistka i artystka z BCK w Zawoi – będzie naszym gościem podczas pierwszego w tym roku Spotkania Wtorkowego, które zostało zatytułowane „Boże Narodzenie w tradycji Górali Babiogórskich – wróżby i symbole”.

Jak napisała sama prelegentka „czas Adwentu i okres Bożego Narodzenia pod Babią Górą był obfity w różnego rodzaju zakazy, nakazy i wróżby, których celem miało być zapewnienie pomyślnego roku, pełnego zdrowia i obfitości „chleba powszedniego”.  Zabiegi magiczno – religijne miały  chronić ludzi, zwierzęta, całe gospodarstwo przed chorobami, czarami, złymi mocami.  Podczas wykładu dowiemy się: o czym rozmawiał św. Mikołaj z wilkami? Kiedy rodzi się Słońce? Czego symbolem był dawny podłaźnik? Dlaczego to 25 grudnia uznawany jest za dzień narodzin Boga? Po co baca zbierał wosk ze świec w dniu Matki Bożej Gromnicznej? „

Dodam tylko, że spotkamy się (niestety) znów „zdalnie” z pomocą Skype 19 stycznia, początek o 17:30. Link do spotkania będzie udostępniony na naszym forum i przez fb w grupie SKPB P&S.