Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy!

W ostatnim czasie zakończyliśmy Spotkania Wtorkowe w semestrze akademickim 2022/2023. Za nami seria 7 spotkań z osobowościami przedstawiającymi nam różne odcienie naszego beskidzkiego świata.

We wrześniu wraz z Pawłem Valde-Nowakiem zaglądaliśmy do najniższych wnęk słynnej jaskini Obłazowej w Nowej Białej poszukując najdawniejszych śladów naszych praprzodków. W przedświątecznej grudniowej atmosferze z panią Katarzyną Ceklarz dokonywaliśmy przeglądu leczniczych oraz trujących roślin w beskidzkich tradycjach ludowych. W lutym mieliśmy przyjemność wraz z Grzegorzem Jaworem poznawać najnowsze hipotezy oraz dementować stare teorie na temat pochodzenia Wołochów w Karpatach. Wraz z oficjalnym cyganologiem poznawaliśmy tradycje, wierzenia i zwyczaje „naszych” osiadłych Romów Karpackich. Przekraczaliśmy granice naszego poznania wraz z Bogumiłem Kanikiem, który opowiadał o górskim świecie, w którym poruszają się osoby niewidome. Z Andrzejem Drobikiem odkrywaliśmy dawną i magiczną Wisłę we wspomnieniach i twórczości Jerzego Pilcha. Ostatnie spotkanie przed zakończeniem roku akademickiego odbyliśmy z Bartłomiejem Grzegorzem Salą, przemaszerowując Kampania Podhalańską wraz z Legionem Polskim w trakcie działań Pierwszej Wojny Światowej.

Nasze spotkania ewoluowały od początkowych tradycyjnych w budynku Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach, aż do nowoczesnych, zapośredniczonych przez łącza cyfrowe. Wraz z całym zespołem zauważaliśmy, że dzięki obecności wirtualnej możemy ściągnąć o wiele więcej nie tylko gości, ale również prelegentów z różnych części Polski. Tym oto sposobem spotkania zaczęły być odwiedzane przez znaczną liczbę naszych członków.

Jednak spotkania wtorkowe są dla Was, a nie na odwrót, dlatego też chcieliśmy dowiedzieć się od Was kilku rzeczy, które pomogłyby w dalszym rozwoju naszych spotkań. Dlatego zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która zajmie nie dłużej niż 3 minuty.

Wraz z całym zespołem bardzo cieszymy, że spotykamy się z pozytywnym odzewem, słowami wsparcia ze strony innych członków Koła, co wciąż pokazuje nam, że jest spore zainteresowanie tego typu akcjami i spotkaniami. Nie możemy doczekać się już kolejnych spotkać z Wami oraz naszymi prelegentami, ale to dopiero w następnym roku akademickim. Tymczasem życzymy Wam udanych wakacji i widzimy się w październiku!