Taką tabliczkę umieszczono na tylnej ścianie kapliczki (zdjęcie z profilu SKPB na fb)

W tym roku minęło 10 lat od czasu, gdy na polanie Skalne w Beskidzie Wyspowym stanęła kapliczka Matki Bożej Królowej Polski, wybudowana z inicjatywy i przy dużym wkładzie pracy grupy przewodników i sympatyków SKPB. Była to dobra okazja aby 9 lipca spotkać się ponownie w bacówce na Jasieniu i w miłej atmosferze, przy herbatce i ciasteczkach, powspominać spędzony tu czas i wcześniejsze lata w SKPB. Wspominano między innymi „Szlak Bacówkowy”, „Bacowania”, początki baz namiotowych, sylwestry, przejścia przewodnickie, imprezy, kolejne remonty bacówki i oczywiście budowę kapliczki.

A jak do niej doszło? W październiku 2011 r. Witold Adamkiewicz z Londynu napisał do Mateusza Drożdżowskiego mail: „Mateusz, chodzi mi po głowie, aby na Skalnym postawić kapliczkę”. Okazało się, że na podobny pomysł wpadł Stanisław Iwańczak. Zamiar został przedstawiony członkom SKPB, uzyskano zgodę pani Marii Opyd – właścicielki części Skalnego – na postawienie obiektu, projekt kapliczki sporządził Bogusław Stanowski. Budowa wymagała 6 wyjazdów, murarzem był Jan Cyklarz z Kasiny Wielkiej. Poświęcenie kapliczki odbyło się 7 lipca 2012 r.

W relacji wykorzystałem tekst i zdjęcie z profilu SKPB na fb. Fotografie z czasu budowy i poświęcenia kapliczki można zobaczyć tutaj i tutaj. Szersze wspomnienia o kapliczce można przeczytać w historii SKPB w Katowicach, która ukazała się pod tytułem „Ale to już było…”.