W dniach 09-11.09.2022 r. w Chacie na Zagroniu odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w górach, tzw. „goprowskie”. Tegoroczna edycja była w głównej mierze przewidziana dla przewodników i skupiała się na aspektach związanych z pierwszą pomocą. W piątkowy wieczór uczestnicy rozwiązywali testy dotyczące m.in. zagadnień z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na koniec zajęć przeprowadzono pozorowaną akcję ratunkową turysty, który doznał urazu stawu kolanowego, nie był w stanie kontynuować wędrówki i wpadł w drugi stopień hipotermii. Działaniom nadano wiele realizmu, ponieważ przewodnicy nie znali poszkodowanych, a fakt, że musieli działać w porozumieniu z Centralną Stacją Ratunkową Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku dodatkowo wpływał na podniesienie adrenaliny.

Po zakończeniu działań, przy watrze, nastąpiło uroczyste Blachowanie. Z rąk Pani Prezes blachę Sympatyka SKPB Katowice otrzymał Paweł „Byku” Szymik. Szkolenie było idealnym momentem na przyznanie wyróżnienia, ponieważ Paweł od wielu lat jest współorganizatorem „goprowskiego”. Jako ratownik medyczny z zawodu prowadził również wykłady z pierwszej pomocy na kursach przewodnickich, a swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje kursantom w sposób zapadający w pamięć. Wiele razy brał udział w rozbijaniach naszych baz namiotowych czy remoncie Jasienia. 

Sobotę przewodnicy spędzili na nauce i doskonaleniu działań z pierwszej pomocy, używania AED, czy tamowania krwotoków. Wszystkie zdobyte umiejętności przećwiczono podczas scenek. Scenariusze działań przewidywały wypadek komunikacyjny, uraz związany z wbiciem siekiery w nogę, czy upadek ze schodów. Prowadzący zadbali o jak największy realizm sytuacji, więc konieczne było użycie gaśnicy samochodowej czy stazy taktycznej. Na koniec zajęć przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące pożarów. 

Oby zdobyta wiedza nigdy nie musiała się przydać.

tekst i zdjęcia: Michał Wilczek (zdjęcia otwierają się po kliknięciu w nie)