Podczas naszego spotkania 20 lutego prelegent opowie: o typowym dniu leśniczego w pracy, a także o jego śladach, które najczęściej zostawia w postaci oznaczeń farby na drzewach. Czy taka kropka na drzewie oznacza potencjalnego kandydata do wycięcia, a może coś zupełnie innego? Kiedy można lub nie można wchodzić do lasu podczas wycinki oraz skąd czerpać informacje o prowadzonej zrywce? Jaki wpływ ma praca leśnika na nas jako przewodników oraz turystów? Ponadto będzie to znakomita okazja, aby zadać mu frapujące pytania, na które nie mogliśmy wcześniej znaleźć odpowiedzi.

Gościem i prelegentem lutowego Spotkania Wtorkowego będzie nadleśniczy nadleśnictwa Łosie w Beskidzie Niskim. Nasz prelegent jest bardzo aktywnym przedstawicielem swojego zawodu, kocha swoją pracę oraz lubi dzielić tym się z innymi. Jest również współtwórcą bardzo ciekawego materiału promującego działalność Lasów Państwowych na stulecie ich istnienia.

W przesłanym materiale będziemy mogli dowiedzieć się m.in.:

  • Dlaczego Beskid Niski jest nazywany „Beskidem Zielonym”;
  • Co łączy powstanie Lasów Państwowych z wyznakowaniem GSB;
  • Jak leśniczy „poluje” na dzikie zwierzęta przy pomocy obiektywu;
  • Czym są kępy ekologiczne?

Być może spotkanie to zmieni nieco stereotyp Lasów Państwowych jako krwiożerczej korporacji, a jego przedstawicieli jako starszych panów ze strzelbą na ramieniu, a pokaże ich również jako ludzi zaangażowanych w życie przyrody oraz pełnych pasji i miłości do natury.

Prelegent Bartłomiej Sołtys:

natrafiliśmy na niego w czasopiśmie „Echo GSB”, w którym mogliśmy o nim przeczytać: Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie w Beskidzie Niskim. Z lasem i naturą związany od najmłodszych lat. Zarządca lokalnymi lasami starając się możliwe najlepiej godzić funkcje gospodarcze z ochronnymi i społecznymi. Inicjator wielu projektów mających na celu poprawę walorów turystycznych łosiańskich lasów m.in. ścieżki geologiczno-przyrodniczej w Nowicy oraz przyrodniczo-historycznej na górze Jawor w Wysowej. Dąży do ujednolicenia leśnej infrastruktury turystycznej z uwzględnieniem postulatów i potrzeb zgłaszanych przez stronę społeczną, m.in. przez takie organizacje jak Stowarzyszenie GSB. Zamiłowanie do lasu łączy z zamiłowanie do górskich wędrówek i podróży.

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z materiałem przed spotkaniem (4 części, poniżej część pierwsza):

🪛Technikalia:
aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w ten link: https://meet.google.com/tum-oead-qyq następnie zostaniemy przekierowani na stronę, na której będzie odbywać się spotkanie.
Spotkanie rozpocznie się punktualnie o 19:00
Prosimy o wyłączenie mikrofonu oraz kamery, aby nie obciążać zbytnio połączenia