Wykład sprzętowy w Tuttu, czemu nie? Nasz kurs to nie tylko godziny spędzone w terenie, z nosem w mapie czy podczas studiów różnej maści książek krajoznawczych. Niejednokrotnie, gdy przyszli adepci przewodnictwa wychodzą w teren, spotykają na swojej drodze niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zacinające deszcze, zamiecie śnieżne, uciążliwe błota czy upalne słońce, to dla nas chleb powszedni. Wiedza teoretyczna i praktyczna to jedno, ale nieodłącznym elementem górskich wojaży jest spotkanie się z siłą natury. Przed żywiołem trzeba się uchronić odpowiednim sprzętem.

Wychodząc naprzeciw potrzebom złaknionych wiedzy kursantów, wraz z jednym pracowników sklepu zorganizowaliśmy spotkanie sprzętowe. Prelegent Dawid to wieloletni i doświadczony sprzedawca w sklepie Turystycznym Tuttu w Katowicach. W ramach pierwszego wykładu noworocznego, dla młodszego kursu zaprosiliśmy kursantów do sklepu na pogadankę sprzętową. Wykład ten w przeszłości cieszył się dużą popularnością, ponieważ kursanci mogą posłuchać o sprzęcie, którego używają na co dzień w górach. Wszystko to bez potrzeby przebijania się przez dziesiątki poradników branżowych czy sponsorowanych artykułów na stronach internetowych. Dodatkowo po raz pierwszy wykład odbył się w murach sklepu turystycznego, dzięki czemu prelegent mógł na bieżąco pokazywać co ważniejsze detale sprzętowe, lepiej obrazując poruszane zagadnienia.

Dlaczego markowy sprzęt turystyczny jest drogi i czym różnią się buty za 700 zł od tych za 150 zł? Dlaczego nie zawsze napis „made in China” jest wyznacznikiem niskiej jakości? Jak konserwować i impregnować sprzęt górski? Jak przygotować się do złożenia reklamacji, aby zwiększyć swoje szanse na jej pomyślne rozpatrzenie? Te i wiele innych tematów zostało poruszonych podczas naszego spotkania, choć oczywiście nie wyczerpały one olbrzymiego zakresu tematycznego. Z pewnością duża popularność tego wykładu wpisze go w nieoficjalny kanon wykładów kursowych SKPB Katowice.

Warto również pamiętać, że losy sklepu Tuttu niejednokrotnie przeplatały się z Kołem. Wielu jego członków pracowało lub pracuje jako jego sprzedawcy. Dzięki temu wiemy jaki sprzęt sprawdza się w terenie i co sami chcielibyśmy sprzedawać oraz kupować. Sam prelegent wykładu sprzętowego również przechodził przez kurs, poznając specyfikę naszej pracy przewodnickiej, a także inne potrzeby wycieczek masowych. Wieloletnia współpraca pomiędzy sklepem, a Kołem oferuje lepsze ceny przewodnikom oraz kursantom, a także swoją wspiera nas podczas imprez kołowych, takich jak Rajd Nocny czy Jesienne Bacowanie na Jasieniu.

Jeśli również chcecie posłuchać co warto, a czego nie warto kupować na początku swojej przygody kursowej, zapraszamy Was na kolejny wykład sprzętowy w Tuttu już podczas następnego kursu przewodnickiego, a jeśli chcielibyście spotkać Dawida na jego „szychcie” koniecznie wcześniej zadzwońcie [link] i zapytajcie czy jest w pracy ;)

Tuttu wykład sprzętowy