Logo PTTK

W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka

Jerzy Harasymowicz „W górach”

Rajd Nocny: Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!

Witejcie Roztomili!
Chcieli my Wŏs zaprosić na latosi Rajd Nocny – Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!
W dniach 17-19 mŏja we Beskidzie Żywieckim zaplanowali my 4 roztōmajte trasy, co zaprowadzom Wŏs wszyjskich do finałowego fajeru na Hali Górowy, kerŏ napocznie sie we sobotã 18.05 ô 18:00. Atrakcyj, szpasu i graczek bydzie co niy miara!
Pyrsk!
——————–
Witajcie!
Chcieliśmy Was zaprosić na tegoroczny Rajd Nocny – Ślōnskŏ Nocnŏ Rajza!
W dniach 17-19 maja na szlakach Beskidu Żywieckiego zaplanowaliśmy 4 różne trasy, które doprowadzą Was wszystkich do finałowej imprezy na Hali Górowej, która rozpocznie się w sobotę 18.05 o 18:00. Atrakcji, zabaw i gier będzie co nie miara!
Do zobaczenia!

fragment tegorocznego plakatu autorstwa Szymona Szkółki
Czytaj dalej

Plakaty promocyjne

Dzięki uprzejmości naszego niezastąpionego Szymona Szkółki dorobiliśmy się pięknych plakatów bazowych, zagroniowych i ogólnokursowych. Gdzie nie spojrzeć wiszą plakaty SKPG Kraków i Harnasi. Nadszedł więc czas, żeby i Nas poznało szersze grono schroniskowych bywalców. Zatem prośba do Was, jeśli wybieracie się na wyprawę – zabierzcie że sobą plakaty i rozwieście je w schroniskach/chatkach/innych miejscach.

Plakaty są do odebrania w siedzibie oraz w Namaste.

Poniżej link do Excela, gdzie stworzyliśmy listę miejsc do których trzeba dotrzeć podzielone wg pasm. Jeśli umieścicie gdzieś plakaty zaznaczcie dane miejsce zielonym kolorem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ti65M1hbN_VXFXog9M4HZqSvG9pQuK0gZlPcG7RKIoI/edit?usp=sharing&fbclid=IwAR2Cl88XBbb0JN-ur6JUPNHtiTVY7qE3hqWKqV5E9_1sg_5mNudja9_u238

Plakat Zagroń
Kurs przewodnicki
Plakat Bazy

Pierwsze Wiosenne Śpiewanki na Zagroniu


Zagroń, nasz pachnący drewnem i górskim życiem dom kołowy postanawia otworzyć się na nową inicjatywę. Rada Chaty pod przewodnictwem Asi Sztuk oraz Joli Mazurek inauguruje pierwsze z wielu spotkań śpiewankowych. To znakomity pretekst, aby odwiedzić naszą chatę i zobaczyć ile już pozmieniało się w niej na przestrzeni ostatniego czasu. To oczywiście również świetna okazja, aby wraz z towarzystwem spędzić miło czas przy akompaniamencie gitar oraz śpiewać aż do utraty tchu.

Czytaj dalej

Rabka – Miasto Dzieci Świata

Przed nami kolejne Spotkanie Wtorkowe! Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, kursantów, osoby zaprzyjaźnione, a także innych zainteresowanych tematami około beskidzkimi.
Jak co trzeci wtorek miesiąca spotkamy się wspólnie przed monitorami, aby pogłębić naszą wiedzę o naszym obszarze uprawnień. Tradycyjnie zapraszamy o godzinie 19:00.

🔸Tym razem naszą gościnią będzie Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka stale współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym”, autorka książki “Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”.

🔸W trakcie spotkania będziemy rozmawiać o najnowszej książce autorki pt. “Miasto Dzieci Świata”, która miała swoją premierę z końcem kwietnia obecnego roku. Autorka w swoim dziele opisuje codzienność uzdrowiska w Rabce-Zdroju na przestrzeni lat, a także przybliża losy dzieci skierowanych tu na leczenie. Wydaje się, że klimat uzdrowiska można określić mianem “sielanka”, zwłaszcza w odniesieniu do tytułu, a jednak już pierwszy rozdział książki
rozwiewa to złudzenie. Historia okazuje się dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza kiedy do głosu dochodzą wydarzenia wojenne oraz sytuacja społeczna i gospodarcza krainy
ironicznie nazywanej Golicją i Głodomerią.

📆21 maja 📌Meet 🕖19:00

🪛Technikalia:
aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w ten link: https://meet.google.com/wim-ndvw-idy, następnie zostaniemy przekierowani na stronę, na której będzie odbywać się spotkanie.
Spotkanie rozpocznie się punktualnie o 19:00.
Prosimy o wyłączenie mikrofonu oraz kamery, aby nie obciążać zbytnio połączenia.

Po rajdzie tropami zbrodni

Nasze Koło wraz z Wydawnictwem Czarne poprowadziło Rajd promujący wydanie nowej książki Jędrzeja Pasierskiego pt. „Źródło”. Oto co mogliśmy przeczytać na Facebook-u samego autora i naszego przewodnika:

A śnieg ukrył ślady, które zostawił morderca.
W tym kierunku nieświadomie podążali wędrowcy…

Zaczynaliśmy naszą wyprawę wiosną, kontynuowaliśmy zimą, a skończyliśmy na czymś w rodzaju przedwiośnia Na halach były jaskinie, opuszczone szałasy i koliby. A na końcu i ona: Hala Łabowska. Zjedliśmy słynne placki Romy i rozpoczęliśmy drogę powrotną, która skończyła się przy Potoku – bo może pora zdradzić, że taki był pierwotny tytuł „Źródła”.

Dziękuję za wspaniałe towarzystwo, a Łukaszowi Kornasiowi za przewodnictwo i opowieści. Studenckiemu Kołu Przewodników Beskidzkich z Katowic oraz Wydawnictwu Czarne dzięki za organizację wyprawy, której aura zaskoczyła wszystkich.

W końcu jednak zaskoczenie to znak rozpoznawczy kryminału, prawda?

Jędrzej pasierski
Skromna, ale dzielna ekipa, która wyruszyła śladami twórczości Jędrzeja Pasierskiego
Czytaj dalej

Wyjazd geologiczny Kursu Kolejkowego

Synkliny, antykliny, laminacje, hieroglify, okna tektoniczne – dla przeciętnego turysty nazwy te stanowić mogą nie lada zagadkę. Czy jednak podobną zagwozdkę stanowią dla kursantów SKPB? Na pewno nie dla tych, którzy wzięli udział w wyjeździe geologicznym! Bo choć wykład z geologii dostarczył sporo wiedzy teoretycznej, tak dopiero zobaczenie (a czasem dotknięcie, lub nawet posmakowanie) pewnych zjawisk, czy obiektów na żywo, pozwala ułożyć sobie zawiłe geologiczne tematy w głowie.

Romek objaśnia kursantom Kursu Kolejkowego na mapie zawiłości geologiczne
Czytaj dalej